Több mint 35 éve már, hogy a csernobili atomerőmű négyes reaktorában robbanás történt, ami az emberiség történetének legnagyobb mértékű radioaktív anyagkibocsátását okozta. A helyszíni sugárzás azóta is veszélyes, mégis turisták tízezrei zarándokolnak el, főleg miután az HBO megcsinálta a saját Csernobil-sorozatát.
A csernobili sugárzás furcsa mutációkat hozhat létre, és annak ellenére, hogy milyen veszélyes, számos veszélyeztetett faj előszeretettel keres itt magának menedéket. Korábban indult egy kutatás, ami arról szól, hogy a környéken élő fajok hogyan tudnak – ha tudnak egyáltalán – alkalmazkodni a sugárzással való együttéléshez – írja a promotions.hu.
Egy kutatócsoport még 6 évvel ezelőtt kezdte el tanulmányozni az itt élő keleti levelibékákat, és azonnal feltűnt nekik, hogy az élénkzöld színük teljesen eltűnt, és feketévé változtak. Sokáig nem volt válasz erre a furcsa rejtélyre, de aztán rájöttek, hogy mi állhat a háttérben. Ugyanis több olyan élőlény is él a földön, aminek a sötét színéért a melanin felel. Ez a pigmentcsoport az, ami mérsékelni tudja az ultraibolya sugárzás káros hatásait úgy, hogy elnyeli és szétoszlatja a sugárzás energiájának egy bizonyos részét. Sőt a melanin képes a sejtben lévő ionizált molekulákat (például a reaktív oxigénfajokat) összegyűjteni és semlegesíteni. Ezek összességében csökkentik a sugárzás okozta sejtkárosodások valószínűségét, és növelik a sugárzásnak kitett egyedek túlélési esélyeit.
Mikor 2016-ban rábukkantak ezekre a békákra, begyűjtöttek belőlük néhányat (összesen 200 hím békát 12 tóból), amiknek egy része a súlyosan sugárszennyezett területről származott, de többet is begyűjtöttek kevésbé szennyezett környékről és olyan régiókból is, ahová a sugárzás már nem ért el.
Fotó: Getty Images
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!