Különleges állatfajra bukkantak a Délegyházi-tavaknál. Both Zoltán vadállatbefogó hangsúlyozta, az aligátorteknős emberre nem támad, sőt kerüli. Az állatnak vélhetően a környéken lehetnek a szülei és a testvérei.
A megtalált aligátorteknős-bébi a napokban kelhetett ki, hiszen nem volt nagyobb, mint egy gyufásdoboz, és hasonlóan a Magyarországon őshonos mocsári teknős kicsinyeihez, az év ezen szakaszában másznak elő a tojásokból – mondta az InfoRádiónak nyilatkozó Both Zoltán, aki a múlt hét végén fogta be az állatot. Hozzátette, a megtalált egyed nem veszélyes, ellenben a felnőtt szülőállatokkal, amelyek a környéken lehetnek.
Az aligátorteknősök eredetileg az Egyesült Államok, valamint Kanada területén őshonosak, napjainkban azonban
évente két-három nagyobb példányt Magyarország tavaiban, folyóiban is befognak
a szakemberek, elsősorban a felelőtlen állattartók miatt, akik ráunnak az állatokra és szabadon engedik őket. Az aligátorteknősök, akár csak a szintén nem őshonos ékszerteknősök, könnyedén
Both Zoltán megjegyezte, egy kifejlett aligátorteknős egyértelműen felismerhető, hiszen a mocsári teknősökkel ellentétben hosszú farkukat – mintegy sárkányszerűen – kitüremkedő pikkelyek tarkítják, de a páncélzatuk és a fejük is nagyban eltér ismert társaikétól, egy
sokkal robusztusabb állatról van szó
– foglalta össze.
Az aligátorteknősnek a tartása veszélyes állattartási engedélyhez kötött, vagyis, ha valaki egy ilyen hüllőt szeretne vásárolni díszállatkereskedésben, az nem fog kapni – hangsúlyozta a vadbefogó. A nőstények általában 5-20 darab tojást tojnak, ami nagyban függ az állat méretétől. A kikelés között pár nap eltérés lehet, de
„ahol egy pici van, ott valószínűleg lehet több is”
– feltételezi a szakember, hangsúlyozva: nem pánikot szeretnének kelteni, csak felhívni a lakosok figyelmét, hogy ha újabb teknős bukkanna fel a környékén, mindenképp jelentsék a hatóságoknak.
Mindemellett kiemelte: senkit nem fog elkapni a víz alatt egy ilyen aligátorteknős, ezért nem kell aggódni, hiszen ezek a vadállatok is tartanak az embertől, meghúzódnak az iszapban, és legfeljebb, ha valaki sarokba szorítja őket, megpróbálja piszkálni, akkor védekezhetnek.
„Ezek a teknősök nem emberevők, halakkal táplálkoznak, illetve kisebb vízimadarakkal, ha el tudják őket kapni. De
– ismételte meg.
Bár az emberre nem veszélyesek, miután természetes ellenségük nincs, az aligátorteknősök komoly károkat tudnak okozni például a halastavak élővilágában, nem beszélve arról, hogy nagy fenyegetést jelentenek a Magyarországon őshonos mocsári teknősökre is, amelyeket idővel teljesen kiszoríthatnak a természetes élőhelyükről. Egy biztos, semmi keresnivalója nincsen Magyarországon az aligátorteknősnek, de még Európában sem a szabadban – tette hozzá Both Zoltán.
Kapcsolódó hang