Omikron: ez már nem ugyanaz a vírus

Brit adatok alapján is arra következtethetünk, hogy a legújabb variáns nem okoz annyira súlyos megbetegedéseket.

A koronavírus-járvány korábbi hullámaiban megismert katasztrofális jeleneteket magunk mögött tudhatjuk, vélekedik John Bell, az Oxfordi Egyetem orvosprofesszora és az Egyesült Királyság kormányának élettudományi tanácsadója. A CNBC cikke a jelenlegi brit járványadatok elemzését idézi a szakembertől, aki megállapította, hogy bár márciusi rekordokat döntöget az Egyesült Királyságban a fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma egyaránt, az intenzíven ápoltak közt nagyon alacsony azoknak az aránya, akik be vannak oltva.

„A súlyos megbetegedések és a betegség okozta halálozás előfordulása alapvetően nem változott, mióta mindannyian be vagyunk oltva, és ezt nagyon fontos megjegyezni” – mondta a BBC4 rádiónak arra utalva, hogy az omikron sem tudott rontani az összképen.

Túl vagyunk a nehezén

„Az egy évvel ezelőtti szörnyű jelenetek, a koronavírusos betegekkel megtelt intenzív osztályok képe és a rengeteg haláleset szerintem már a múlté. Úgy gondolom, meg kell nyugtatnunk magunkat, hogy a továbbiakban sem kell arra számítanunk, hogy ezek a helyzetek visszatérnének” – vélekedik. Az omikronról is beszélt John Bell – azok táborába tartozik, akik úgy látják, nem okoz nagyobb gondot ez a variáns, mint a korábbiak.

„Úgy tűnik, hogy az omikron okozta megbetegedések kevésbé súlyosak, sokan viszonylag rövid időt töltenek kórházban.

Nincs szükségük nagy áramlású oxigénre, az átlagos kórházban tartózkodási idő három nap: ez nem ugyanaz a betegség, mint amitől egy éve rettegtünk” – mondta el.

Kevesebben kerülnek intenzívre

Egy brit kormányzati tanulmány szerint a koronavírus ezen változatával fertőzöttek sokkal kisebb valószínűséggel kerülnek kórházba az emberek, mint a korábbi delta törzzsel. A brit Egészségbiztonsági Ügynökség szerint az omikronnal megbetegedő személyek

31-45 százalékkal kisebb valószínűséggel kerülnek intenzívre,

mint a delta törzzsel fertőzöttek, és 50-70 százalékkal kisebb valószínűséggel van szükségük kórházi felvételre. Egyelőre ez csak előzetes és becslésen alapuló adatgyűjtés, de egybevág a dél-afrikai adatokkal és más brit kutatócsoportok számaival egyaránt. Az ugyanakkor tény, hogy a fertőzések magas száma önmagában halálozásokhoz és az egészségügy túlterhelődéséhez vezethet.

A magas esetszám gondot okozhat így is

Danny Altmann, a londoni Imperial College immunológus professzora a CNBC-nek e-mailben nyilatkozott úgy, hogy még ha az omikron enyhébbnek bizonyul is, mint más törzsek,

a potenciális esetszám megduplázhatja vagy megháromszorozhatja a kórházi kezelésre szorulók számát az Egyesült Királyságban.

Az év végéig már biztosan nem lépnek életbe új korlátozó intézkedések Angliában: Bell szerint ez valószínűleg helyes döntés, az emberek egyébként is felelősségteljesen viselkednek és Londonban 400 alatt van a kórházi felvételek napi száma, amit egyfajta küszöbértékként tartanak számon.

Skócia, Wales és Észak-Írország ugyanakkor új korlátozások bevezetését kezdte meg az omikron terjedésének korlátozására.

 

Nyitókép: Uma Shankar sharma/Getty Images
Forrás: Infostart.hu
Exit mobile version