Egy nagyszabású dél-afrikai kutatás mérte fel a vakcina hatékonyságát az omikronnal szemben.
A Comirnaty oltásával kétszer oltottaknál 70 százalékos a vakcina hatékonysága a kórházi kezelést igénylő súlyosságú megfertőződéssel szemben az omikron esetében – derült ki valós adatokból a Reuters cikke szerint.
Az adatokat 211 ezer pozitív koronavírusteszt adatainak alapján végzett elemzés tanulságaként osztotta meg az ország legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatója, a Discovery Health. A pozitív tesztet produkálók közül 78 ezren kaphatták el az omikron variánst. Ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy 78 ezer embernél igazolták volna, hogy valóban omikron fertőzte meg őket: ezt figyelembe kell venni az eredmények értékelésében.
Dél-Afrikában eddig 550 embernél bizonyított, hogy az omikron fertőzte meg őket.
a variánst – ez a százalék magasabb annál, ami a delta dominanciájánál jelent meg.
A Dél-afrikai Köztársaság szekvenálta elsőként a variánst, az ország figyelmeztette a világot a létezésére. Az országban jelenleg 20 ezer körül van a napi friss esetek aránya. Világszerte emelkedtek az esetszámok már az omikron miatt, sok ország le is zárta határait a dél-afrikai térségből érkezők előtt, de ez sem tudja megállítani a törzs terjedését.
A fertőzés elleni védelem jóval alacsonyabb
A Discovery klinikai kutatási és biztosításmatematikai csoportjainak elemzése alapján a Dél-Afrikai Orvosi Kutatási Tanáccsal (SAMRC) együttműködve a tanulmány készítői arra jutottak, hogy a Pfizer oltásának két adagja 70 százalékos védelmet nyújt a kórházi kezeléssel szemben a nem beoltottakhoz képest a közelmúltban felfedezett eseteknél, valamint 33 százalékos védelmet a fertőzéssel szemben.
A közlemény szerint ez 80 százalékos csökkenést jelent a fertőzés elleni védelemben a deltával szemben, és összehasonlítható azzal, hogy a delta elleni 90 százalék feletti hatékonysággal a kórházi kezelést igénylő súlyosságú eseteknél.
Alapbetegségek esetén is megmarad a védelem
Glenda Gray, a SAMRC elnöke fontosnak tartja kiemelni, hogy a Pfizer vakcinája erős védelmet nyújt a súlyos megbetegedések és a kórházi kezelés ellen egy erősen fertőző variáns esetében. Az elemzés azt is mutatja, hogy
a védelem minden életkorban fennmarad a 18 és 79 év közötti népesség körében, bár az időseknél valamivel alacsonyabb szintet mutat.
A krónikus betegeket, közte a cukorbetegséggel, a magas vérnyomással, a magas koleszterinszinttel és más szív- és érrendszeri betegségekkel élőket is megvédi az oltás.
Azt is megállapították, hogy magasabb az újrafertőződés esélye, mint korábban volt, illetve hogy 29 százalékkal kevesebben kerülnek kórházba ebben a hullámban, mint a tavalyi elsőben. A nagyon alacsony abszolút incidencia mellett ugyanakkor a gyerekek kórházi kezelést igénylő megbetegedéseinek száma az első hullámhoz képest 20 százalékkal nőtt.