Ha egy forgatókönyvíró a következő históriával kopogtat valamely hollywoodi producer ajtaján, bizton számíthat rá, hogy a sztoriból film készül. Csakhogy ezt a történetet maga az élet írta, a regénybe illő hősök pedig hús-vér emberek. Forgatókönyv helyett pedig a vádirat soraiból idézgettek tegnap a Pesti Központi Kerületi Bíróság tárgyalótermében.
A nem mindennapi események egészen a II. világháborúig nyúlnak vissza. A főszereplő egy csoda szép fiatal lány: Hermina. A zsidó származású hajadon a deportálás és a biztos halál elől az utolsó pillanatban Ausztráliába menekült. Nem telt el sok idő, amikor a simogató tengeri levegővel együtt a szerelem is megérkezett Hermina életébe. Az ifjú lovag nem csak daliás, de gazdag is volt. Műkincskereskedőként nem lehetett számára probléma, hogy tejben-vajban fürdesse csillogó szemű aráját. A pár boldogan és a kinti viszonyok között is jólétben élt: mindent megvehettek maguknak, amire csak vágytak. Az egyik legkedvesebb időtöltésük az utazás volt, gyakorlatilag az egész világot bejárták, és közben jobbnál-jobb üzleteket kötöttek.
Hermina tündérmesébe illő élete a férje halálával vett fordulatot. A gyász felemésztette az özvegy lelkét, úgy érezte, a sorsán csak a környezetváltozás segíthet. Gondolt egy nagyot, hazaköltözött régen elhagyott hazájába, Magyarországra.
Idős korára a nagyvilági Hermina természetesen nem egy kis garzonban húzta meg magát, hanem az elegáns fővárosi Gellért szállóban bérelt szobát. Ott élt több mint húsz éven keresztül. Gyermeke nem született, így közeli hozzátartozói sem voltak, a Magyarországon élő, távoli rokonaival pedig csak laza kapcsolatot tartott.
Akadt azonban egy ember, akivel nagyon szoros baráti viszonyt alakított ki. Ez a személy nem más, mint a szálló egyik alkalmazottja, Péter. A férfi lett Hermina legfőbb bizalmasa, ő volt az egyetlen, aki mindent tudott az asszonyról. A nő szobájába is szabad bejárása volt, így azt is elsőként tudta meg, amikor az asszony meghalt. Hermina kincseit, iratait, személyes tárgyait Péter hazavitte, amikor ki kellett ürítenie a lakosztályt. Miután átnézte a papírokat, két fontos dologra jött rá. Az egyik, hogy elhunyt barátjának több rokona is élt Magyarországon, a másik pedig, hogy busás vagyona külföldi bankokban lapul. Annak rendje és módja szerint értesítette is az örökösöket. Két családról van szó. Hamarosan találkoztak és megbeszélték, hogy a pénz megszerzése nem lesz olyan egyszerű, ezért egy ügyvéd és egy angolul jól beszélő ember segítségére lesz szükségük. Abban is megállapodtak, hogy Péter 25 százalékot kap a több száz milliós vagyonból.
Az örökösök egyik családi barátjukat kérték meg, hogy mivel jól beszél idegen nyelveket, segítsen nekik a tolmácsolásban. Cs. Sándor elvállalta a megbízatást, cserébe látszólag semmit nem kért. Bevonta azonban a történetbe egy ismerősét, az ügyvédként tevékenykedő dr. K. Ferencet is. Az ügyészség szerint ők ketten összejátszottak, s a külföldi bankoktól a pénzt az ügyvéd letéti számlájára utaltatták. Az örökösök csak a pénz töredékét kapták meg, a többit a két férfi elosztotta egymás között. A sértetteket így 600 millió forinttal rövidítették meg. A pénzből V. Péter sem részesült, a sikerdíját soha nem kapta meg.
A tárgyaláson a vádlottak egymásra mutogatnak. Az ügyvéd tagadja a bűnösségét, többek között azt állítva: abban az időben olyan fokú alkoholproblémákkal küzdött, hogy azt sem tudta, milyen papírokat ír alá, a csalás értelmi szerzője pedig Cs. Sándor volt. Ezzel szemben Cs. azt mondja, a pénz lenyúlásához semmi köze, hogyan is lopná meg a közeli barátait. Hiszen a fia is az egyik, öröklésre jogosult családba nősült be. Szerinte minden csalárdság mögött a ma már ügyvédként nem praktizáló dr. K. Ferenc áll.
– Az örökösök nagyon szeretnék, ha végre megkapnák jogos örökségüket, a bűnösök pedig bűnhődjenek. Félnek azonban, hogy a pénz nagy részét már elköltötték, így azt soha nem látják – közölte a Blikkel az egyik örökös család képviselője, dr. Dózsa Ervin. A bíróság V. Pétert később hallgatja meg. Az ügyészség nagy értékre elkövetett csalással vádolja Cs. Sándort és dr. K. Ferencet is.
Cs. Sándor ügyvédje, dr. Borbély Zoltán álláspontja szerint védencét csak a segítő szándék vezérelte, soha senkit nem akart megkárosítani.
– Védencemet sokkal kisebb összegű csalással gyanúsítják, mint az I. rendű vádlottat. Állítólag 14 millió forintot tett el, de ezt mi kategorikusan tagadjuk. Ő egy angol irodalmat tanító tanár, akinek a tudása nélkül soha nem került volna elő a külföldi bankokban lévő pénz. Az is nagyon fontos, hogy semmiféle sikerdíjra sem kötött szerződést, nem is tudja, hogyan kell ilyet csinálni. Mindig a hatóság rendelkezésére állt, miközben belebetegedett az egész hercehurcába. A szerepe hamarosan tisztázódik majd, és kiderül, hogy ártatlan – közölte a Blikkel az ügyvéd.
Egyelőre messze az ügy lezárása, ám egy biztos: Hermina néni forogna a sírjában, ha odaföntről látná, micsoda nemtelen marakodás tárgya lett mesés vagyona.
Fotó: Grnák László
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!