Öt nap után lekerült a lélegeztetőgépről a vérplazmával kezelt magyar beteg

A Dél-pesti Centrumkórházban alkalmazták először Magyarországon a vérplazma-terápiát koronavírusos betegen. Az eredmények biztatóak, de a tömeges használata még nem megoldott.

Optimista a vérplazma-terápia hatásosságával kapcsolatban a koronavírus betegek esetében Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója, aki szerint a lélegeztetőgépre szoruló betegeknél jelentősen le lehet így rövidíteni a lélegeztetés idejét, de önmagában nem mindenkinél elegendő – derül ki a hvg.hu interjújából.

A főigazgató elmondta, hogy az eddig kezelt két beteg az intenzív osztályon van, de az egyikük felgyógyult, levették a lélegeztetőgépről. A másik, idősebb beteg is jól van, őt is lassan ébresztik a mélyaltatásból. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy mind a vérplazmával kezelt, mind az innovatív gyógyszeres terápiában részesített betegeknél jelentősen megrövidül a lélegeztetési periódus.

A vérplazma-terápiáról is beszélt, amely kísérleti módszer mindenütt a világon. A kezelés nem bonyolult, a legfontosabb a plazma biztonságos előállítása, ehhez a betegségből gyógyult embereket hívják donornak. Az országos tisztifőorvos már több mint 300 potenciális donornak küldött levelet, amelyben jelezte, melyik telefonszámon és milyen e-mail-címen lehet jelentkezni.

Az eljárás nem veszélyes, kisebb a kockázata, mint a véradásnak, és akinek jó az immunválasza, attól 2-3 alkalommal is levehető plazma – mondta az orvos, de hozzátette, nem mindenki alkalmas donornak. Főleg a fiatal és enyhe tünetes betegeknél figyelhető meg, hogy nincs megfelelő immunválaszuk. Az erősebb immunológiai válaszreakció inkább a súlyosabb betegekre jellemző. A megfelelő immunanyagok a fertőzést követően körülbelül 2-3 hét múlva jelennek meg, de az még kutatás tárgya a világon, hogy a megfelelő immunválasszal rendelkezők immunglobulin vérszintje meddig marad fenn.

A plazmaterápiát egyelőre csak a súlyos és a kritikus állapotú betegeknél használják, mert a jobb klinikai állapotban lévő betegek kezelése plazma nélkül is megoldható.

„Mivel sem védőoltás, sem specifikus terápia nincsen, úgy segítünk a betegeken, ahogy tudunk. A plazmakezeléssel és az általunk alkalmazott innovatív gyógyszeres terápiákkal kapcsolatban azt tudom mondani, hogy jó tapasztalataink vannak, és optimisták vagyunk” – mondta Vályi-Nagy István.

 

Nyitókép: MTI/Kovács Tamás
Forrás: Infostart.hu
Exit mobile version