Észak-Írországban is hasonló az arány, Walesben viszont még ennél is magasabb a brit statisztikai hivatal becslése szerint.
A brit statisztikai hivatal (ONS) legújabb becslése szerint az angliai felnőtt népesség több mint 80 százalékának szervezetében lehet jelen a koronavírus ellen termelődő antitest.
Átfogó tanulmányában az ONS közölte: reprezentatív számítási módszertana arra vall, hogy az Egyesült Királyság messze legnépesebb nemzetén, az 56 milliós Anglián belül a május 17-ével kezdődött egy hétben a felnőttek 80,3 százalékának szervezetében mutatták volna ki a SARS-CoV-2 koronavírus ellen fertőződés vagy oltás hatására termelődő antitestek jelenlétét vérvizsgálattal végzett szűrés esetén.
A statisztikai hivatal becslése szerint
- Walesben 82,7 százalék,
- Skóciában 72,6 százalék,
- Észak-Írországban 79,9 százalék
azoknak a felnőtteknek az aránya, akiknek szervezetében jelen lehet az új típusú koronavírus ellen képződő antitest.
Az év elején elvégzett hasonló statisztikai vizsgálat azt valószínűsítette, hogy akkoriban a felnőtt lakosság hozzávetőleg tíz százalékának szervezetében lehetett volna szűrővizsgálatokkal a koronavírus elleni antitestek jelenlétét kimutatni.
A statisztikai hivatal hangsúlyozza: egyértelmű az összefüggés az Egyesült Királyság mind a négy országában a pozitív eredményt mutató antitestszűrések és a koronavírus elleni vakcinával beoltottak számának emelkedése között.
A brit egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint
a felnőtt lakosság 77 százaléka már megkapta a koronavírus elleni oltás első dózisát, 53,6 százaléknak a második adagot is beadták.
Az ONS felhívja ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az antitestek jelenlétének kimutatása önmagában nem teljesen pontos mérőszáma az oltások nyújtotta immunitás mértékének.
Az angliai közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) legfrissebb vizsgálati eredményei szerint azonban a nagy-britanniai oltási kampányban legnagyobb mennyiségben használt két oltóanyag, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár, illetve a Pfizer és a BioNTech vállalatok közös fejlesztésű vakcinája egyaránt nagyon hatékony még a koronavírus Delta variánsa által okozott betegség kialakulásának megakadályozásában is.
A PHE minap közzétett vizsgálati jelentése megállapítja, hogy a két vakcinaféle majdnem olyan magas hatékonysággal akadályozza meg a B.1.617.2 megjelöléssel is nyilvántartott, először Indiában azonosított Delta változat okozta Covid-19 betegség szimptomatikus kifejlődését, mint a Délkelet-Angliában korábban feltűnt kenti variáns esetében.
A kenti, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új azonosítási módszertanában Alfa nevű vírusváltozat Nagy-Britanniában egy időre dominánssá vált, de a PHE adatai szerint az új nagy-britanniai koronavírus-fertőződések többségét most már az Alfánál 40 százalékkal fertőzőképesebb Delta variáns okozza.
A Delta vírusváltozat ugyanakkor néhány gócpontban, elsősorban Északnyugat-Angliában terjed, és ezekben az országrészekben a brit kormány rendkívüli mértékben felgyorsította az oltási és a szűrési kampány ütemét.
Az egyik legfertőzöttebb gócban, a manchesteri körzethez tartozó Bolton városában az utóbbi napok adatai alapján már csökken a naponta kimutatott új fertőződések száma.