Hajthatatlan, nem számít a továbbiakban a két elbocsátott OMSZ-vezető munkájára. Különben is új feladatokkal akarja bőviteni a Szolgálat munkáját: a Kárpát medence klimatikus viszonyainak kutatására is kiterjesztené azt – igy reagált Palkovics László miniszter a tudományos életet is felkavaró rapid intézkedésre, amely az augusztus 20-i elmaradt tűzijátékot követően született.
A kormányközelinek tartott mandiner.hu kérdésére, hogy mi volt a pontos oka a két vezető menesztésének, a miniszter pár példát hozott, újólag hangsúlyozva a kormányinfón elhangzottakat: nevezetesen, hogy nem a tűzijáték estéjének – egyébként tévesnek bizonyult – előrejelzése miatt hozta meg ezt a döntést.
Úgy fogalmazott: nem voltam ott az operatív törzs ülésén, egyébként nem járok tűzijátékra sem, de kétségtelen: az ilyenfajta tevékenységnek óhatatlanul van rizikója.
Hozzátette, „azt majd kiértékeljük, hogy miért nem sikerült most, ebből tanulni kell. Ez a mulasztás azonban csupán egy elem volt az imént felsoroltak között, nem ez volt a döntés oka.
Ellenben kifejtette, hogy több panasz érkezett a napelemparkok tulajdonosaitól, hogy nem pontosak az előrejelzések és esetek nagyjából 30 százalékában – az OMSZ előrejelzéseire hagyatkozva – nem találják el azt, hogy az adott időintervallumban mennyi energiát tudnak majd a hálózatra „feladni”. De a miniszter megemlítette az is, hogy értesülései szerint a légi- forgalmi szolgálattal sem volt gördülékeny a szervezet együttműködése.
Palkovics miniszter nem veszi figyelembe az OMSZ kollektívája által közzétett állásfoglalást sem, amely az operatív törzs augusztus 20-hoz köthető tevékenységének, döntéshozatalainak átvilágítását, valamint a meteorológiai prognózisok szakmai kiértékelését sürgeti és evvel egy független vizsgálóbizottságot bízna meg, továbbá azt, hogy vizsgálat idejére Radics Kornélia és Horváth Gyula felmentését vonja vissza.
„Az operatív törzs tevékenységén nincs mit kivizsgálni: úgy tudták, hogy esni fog és van esély a viharra, így le is mondták a rendezvényt. Azt azonban tényleg meg kell vizsgálni, hogy miért nem sikerült pontosabb előrejelzést adni. Ezt az OMSZ bevonásával meg fogjuk tenni, azt gondolom, náluk elegendő független szakértő van ehhez. Ezen kívül a közeljövőben személyesen tervezem ismertetni a minisztérium szándékait a szolgálat fejlesztésével kapcsolatban. A vezetők menesztésével kapcsolatos döntésen azonban nem kívánok változtatni, hiszen ahogy mondtam, nem azért váltunk meg tőlük, mert a 20-i előrejelzésük téves volt” – jelentette ki.
A vezetők személyéről több fórumon is egyeztetést folytat, mert mint mondta: „ez egy meglehetősen szűk szakma, ettől függetlenül kiváló meteorológusaink vannak; az Akadémián albizottság foglalkozik a területtel. Meteorológus képzés két-három helyen működik az országban, az egyik az ELTE-n, ahol már zajlanak az egyeztetések arról, hogyan tudjuk a képességeket bővíteni, milyen eszközökre lenne szükség. ”
Az MTA-tag miniszter intézkedését számtalan kritika érte. „Felháborodottan tiltakozott az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) vezetőinek elbocsátása miatt a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagjaiból álló Stádium 28 Kör. Véleményük szerint szégyenletes, hogy az elbocsátás végrehajtója olyan miniszter, aki a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Nem kétséges, hogy méltatlanná vált a tudomány eszményéhez – szögezték le.
Fotó: Ringier-Archív
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!