15 C
Budapest

Rosszul járna hazánk az euró bevezetésével? Szakértő mondta el, milyen hatása lenne

Dátum:

Már céldátum sincs arra, mikor lehetne áttérni az euróra Magyarországon, pedig az „csökkenő kamatokat és kiszámíthatóbb gazdasági környezetet jelentene” – állítja egy szakértő. Ha így mennek tovább a dolgok Románia és Bulgária is hamarabb átáll majd a közös, uniós valutára.

A legutóbb csatlakozó Horvátország volt a huszadik uniós tagállam, ahol bevezették az eurót. A belépésükkel már csak hét tagállam maradt, ahol az unióban saját valutát használnak, közöttük Svédország, amely a gazdasági teljesítménye alapján azonnal beléphetne, ám ők 2003-ban megszavazták, hogy nem vezetik be. Magyarországon – hiába nem szavaztuk meg soha – már tervben sincsen a bevezetése, sőt, a románok és a bolgárok vélhetőleg hamarabb kapják majd euróban a fizetésüket.

A közös fizetőeszközt Bulgáriában a jövő év elejétől szeretnék bevezetni, Romániában pedig 2029-től.

Orbán Viktor ellenzékben még sürgette az euró bevezetését – írja az RTL. A 2010-es kormányváltás után a miniszterelnök arról beszélt, hogy reális esetben 2020-ra lehet magyar euró, de akár egy vagy két évvel korábban is sor kerülhet a bevezetésére. Mostanra azonban nincs céldátum: „Nincs napirenden és nem szorgalmazom” – válaszolta Orbán Viktor a tavaly év végi sajtótájékoztatóján, amikor az euró előszobájának számító árfolyam mechanizmusba történő belépésről kérdezték.

Szerintem ha a magyar gazdaság növekedni akar, fel akar zárkózni, jobb, ha az eurózónán kívül marad

– hangsúlyozta a miniszterelnök a decemberi rendkívüli kormányinfón. Szerinte akkor jobb belépni, ha a felzárkózásnál fontosabb a stabilitás. „De én azt javasolnám Magyarországnak, hogy a gyors felzárkózást tegye az első helyre, és ezért ne lépjen be” – mondta Orbán Viktor.

Biztosan rosszul járna az ország az euró bevezetésével?

Győrffy Dóra közgazdász és egyetemi tanár szerint nem igaz, hogy az euró a növekedés gátja lenne A szakember az rtl.hu-nak azt mondta, hogy erre is, de az ellenkezőjére is van példa:

„Nem az euró a meghatározó a növekedésben. Például a csehek nagyon szépen teljesítenek az euróövezeten kívül. De ez miránk már nem igaz. A balti országok bevezették az eurót, majd szédületes növekedést produkáltak. Tehát abszolút nem igaz, hogy az euró akadályozná a növekedést” – magyarázta.

A szakember úgy vélekedik, hogy az euró egyfajta védőháló, hiszen nem érik olyan spekulatív támadások, mint a forintot. Hangsúlyozta, míg most Magyarországon 22,5 százalékos az infláció (és ki tudja, hol a vége) 18 százalékos kamat mellett, addig az eurózóna 10,1 százalékos inflációja csökkenő pályán van van, 2,5 százalékos kamatszinttel.

Jóval kisebb az infláció, és az embereknek nem kell attól tartaniuk, hogy elértéktelenedik a megtakarításuk, minden kiszámíthatóbb, ha eurónk van

– vélekedett.

A szakértő véleménye szerint a kormány – vélhetően – azért utasítja el a magyar eurót, mert ragaszkodnak az önálló monetáris politikához: „Eddig is az volt a stratégia, hogy a versenyképesség fenntartása érdekében folyamatosan leértékelték a forintot. Ennek látjuk a következményeit: már örülni kell annak, ha 400 forint alá bukik az euró, 18 százalékos kamatszint mellett. Ennek a révén biztosítják azt, hogy a magyar munkabérek nemzetközi összehasonlításban alacsonyak maradjanak, és ez a versenyképesség alapja. Pedig lehetne más is, például az, hogy az itt dolgozók magas minőséget és hozzáadott értéket teremtenek, de úgy tűnik, ezt a célkitűzést nem merik bevállalni– nyilatkozott. „Az jól látszik, hogy bármi van a nemzetközi piacokon, a forint leértékelődik. Amikor jött a covid, akkor 340-ről 370 lett az euró, aztán jött a háború, akkor 400. Bármilyen külső sokk van, arra a forint mindig reagál” – tette hozzá, majd hangsúlyozta:

A folyamatos leértékelődés fűti az inflációt, nem véletlen, hogy Magyarországon a legmagasabb az infláció az Európai Unióban.

Fotó: Illusztráció: Pixabay

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...