Bár néhány éve 240 millió forintért gazdát cserélt a balatonedericsi Fekete kastély, a mai napig romokban áll, nem kezdett bele senki az egykoron szebb napokat megélt épület felújításába. A helyiek szerint átok ül az épületen, szellemek lakják, ez vehette el az új gazda kedvét a renoválástól. Pedig a szellemkastély üzemeltetése nem rossz üzlet, Németországban és Skóciában több ilyen turista látványosság, különleges szállás várja az utazókat, hónapokra előre kell foglalni a szobákat, akkora az érdeklődés.
Dávid Gábor paranormális elemző a Vasárnapi Blikknek elmondta, egy öreg épület esetében nem ritka, hogy éjjel, amikor nem szennyezi a légteret a külvilág hangja, akkor fura zajokat adnak ki a hőtágulás, korhadás miatt megvetemedett fa gerendák, csövek, falak. Ám a Fekete kastélyban olyan hangokat és mozgást is rögzítettek, melyek eredetére nem volt kézzelfogható magyarázat:
– Nagyobb elemzést igényel az épület, ez nem csak hit kérdése, a szellemvilág igenis létezik, csak nem akarjuk elfogadni. Egy ilyen helyen, aminek ilyen sötét múltja van, több mint valószínű, hogy bemérhető a paranormális tevékenység. Ez nem csak kalandfilmekben van így, ha kicsit túlzás is az, amit a Szellemirtókban láttunk a mozivásznon, a szellemek, a valamiért itt ragadt lelkek bemérhetőek, megfoghatóak.
Bodolai Éva spiritiszta ehhez annyit fűzött hozzá, hogy a szellemvilág ártalmatlan, a szellemek olyan lelkek, akik valamit még közölni akarnak a világgal. Mivel a Fekete kastély sötét múltja magával adja, hogy több ilyen bolygó lélek is ott maradhatott, egyáltalán nem kizárt, hogy a romos épület furcsa jelenségek, hangjai nem csupán a fizika törvényszerűségeivel lehet megmagyarázni.
Takács Gábor edericsi helytörténész kutató azt mondja, a Nedeczky család egykori kastélyán a környékbeliek szerint mindig is átok ült, kezdve azzal, hogy érthetetlen módon fekete cserepet kapott az épület. Magát a tulajdonost is halálra ítélték 1864-ben, a császár elleni merénylet tervezéséért, fivére, Jenő vette át a birtokot. Ám az új gazda felesége 1883-ban meghalt tüdőgyulladásban, a gyászoló férj abbahagyta a felújítást, egy fertőzés tönkretette a birtok bevételeit adó szőlőültetvényeket. Az özvegy magára hagyta a birtokot, Budapestre költözött, politikus lett, csak nyugalmazása után tért vissza a Balaton mellé, 1912-ben.
– Ekkor történt az első haláleset itt, az edericsi községi pásztor megölte a kastélyban szakácsként dolgozó szeretőjét, majd magát is – folytatta Dávid Gábor. – Két évre rá a kastély ura is öngyilkos lett, a család eladta az ingatlant.
1928-ban egy fővárosi ügyvédé volt a Fekete kastély, a férfi rajtakapta a feleségét annak szeretőjével a kastély hálószobájában, öngyilkos lett. A fekete özvegy számlájára még egy edericsi haláleset is írható, alig fél éven belül egy másik hódolója beugrott a kastély 50 méter mély kútjába a nő miatt. Az özvegy ezután a kastélyt egy nyugalmazott miniszteri főtanácsosnak adta el, aki a II. világháborúban itt élt külföldi feleségével. A történelmi adatok szerint a főtanácsos kettős hírszerző volt, látszólag a németeknek dolgozott, de valójában a szovjetek és angolok kémje volt. Erről tudomást szereztek a németek, nem várta meg az elfogást, 1945 februárjában, a balatoni csata előtt öngyilkos lett.
A háború nyomot hagyott a kastélyon, s bár voltak próbálkozások, azóta hosszabb távon lakatlan. Építész szakértők szerint legalább fél milliárd forint kellene a felújításhoz, olcsóbb , ha valaki ledózerolja és egy új épületet húz a romok fölé. A szellemek azonban maradnak, őket nem lehet elűzni egy bontással…
Fotó: RAS Archív
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!