12.6 C
Budapest

Százezrek egészségét veszélyeztethetik Észak-Korea atomtesztjei

Dátum:

Dél-Korea 881 északi szökevénynek ajánlotta fel, hogy megvizsgálják őket.

Egy kutatás nemrég figyelmeztetett arra, hogy az északi atomkísérletek helyszínéül szolgáló Punggye-ri környékének lakosait veszélyeztetheti a a folyókat szennyező radioaktív szivárgás. Nagyságrendileg félmillió ember lehet veszélyben, köztük Kína, Dél-Korea és Japán egyes lakosai is.

Az Átmeneti igazságügyi munkacsoport (TJWG) nyilvánosan elérhető adatokat és nyílt forrású hírszerzési információkat elemzett jelentéséhez a BBC cikke szerint. Az utolsó atombomba-tesztet 2017-ben hajtotta végre észak biztonságos körülmények között, azonban a tudósok régóta beszéltek annak veszélyéről, hogy Punggye-ri közvetlen környezetében a talajba és a talajvizekbe is kerülhetett radioaktív anyag.

Rákot is okozhat a sugárzás

Azok az északról délre érkezett szökevények, akik korábban ezen a környéken éltek, furcsa betegségekről számolnak be, de eddig nem találtak kapcsolatot a kísérletek és a megbetegedések közt. Most azonban a szöuli hatóságok mindenkit, aki erről a környékről érkezett délre, megvizsgálnak.

A BBC által megszólaltatott nukleáris szakértők nagyrészt egyetértenek a TJWG jelentésében szereplő nukleáris szennyezés lehetőségével, de azt mondják, hogy

annak mértékét nehéz lesz meghatározni.

A nukleáris sugárzás részben vagy teljesen károsíthatja a sejteket, ami akár rákot is okozhat: a kockázat mértéke az expozíció mértékétől függ.

A talajvíz hordozhatja a legnagyobb veszélyt

Az Egyesítési Minisztérium, a koreai újraegyesítést elősegítő dél-koreai végrehajtó minisztérium 2019-ben leállította a disszidensek sugárzásnak való kitettségének vizsgálatát. A 2017-ben és 2018-ban vizsgált 40 disszidens közül kilencnél „aggasztó mértékű” genetikai rendellenességeket mutattak ki – áll a csoport jelentésében. Bár a TJWG ezeket nem tulajdonította közvetlenül a sugárterhelésnek,

a több rendellenességet mutató személyeknél magasabb sugárzási dózist állapított meg.

A szervezet főleg a talajvíz esetleges szennyezettsége miatt aggódik: az északi 2008-as népszámlálás szerint a környéken élők hatoda talajvizet használ locsolásra, illetve maguk is azt isszák. Ez az arány azóta nőhetett a krónikus áramkimaradások miatt – még a fővárosban, Phenjanban is csak bizonyos időszakokban van áram.

Észak-Korea atomfegyver-programja felgyorsult Kim Dzsong Un vezetése alatt, aki 2022 szeptemberében azt mondta, országa nukleáris fegyvereit már nemcsak háború megelőzésére tervezik, hanem megelőző és támadó jelleggel is bevethetők. Oroszországgal és az USA-val szemben Észak-Korea csak nemrég óta végez hasonló teszteket.

Több ország lakosai is veszélyben lehetnek

Mark Diesendorf, az Új-Dél-Walesi Egyetem energiapolitikai kutatója szerint a TJWG által bejelentett magas sugárzási dózisok – a természetes háttérsugárzás globális átlagának mintegy százszorosa – valószínűleg növelik a rákos megbetegedések kockázatát a sugárzásnak kitett személyeknél. Megkérdőjelezte azonban, hogy

ezeket a dózisokat hogyan mérték vagy becsülték meg.

Scott Snyder, a Külkapcsolatok Tanácsának Korea-tanulmányokkal foglalkozó főmunkatársa szerint a nukleáris kísérletek világszerte „meglehetősen következetes kapcsolatot mutatnak a sugárterhelés és a közeli lakosságra gyakorolt közegészségügyi hatások között”. Hozzátette, „nem meglepő”, hogy az egészségügyi és környezeti hatásokat Észak-Koreában nem értékelik eléggé, vagy nem foglalkoznak velük.

A TJWG szerint a szomszédos országok, például Dél-Korea, Kína és Japán is veszélyben lehetnek, mivel a Punggye-rihez közeli területekről mezőgazdasági és tengeri termékeket, valamint észak-koreai specialitásokat csempésznek és forgalmaznak.

A csoport szerint ezen országok kormányai nem tesznek eleget azért, hogy megvédjék lakosságukat ezektől a kockázatoktól.

A csoport sürgette a dél-koreai és a kínai hatóságokat, hogy hozzák nyilvánosságra a korábbi vizsgálatok eredményeit a sugárterhelésre vonatkozóan. Emellett nemzetközi vizsgálatot követel a Punggye-ri környéki közösségeket fenyegető sugárzási kockázatokról.

Nyitókép: MTI/EPA/KCNA

Forrás: Infostart.hu / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...