17.3 C
Budapest

Szenzációs felfedezés: egyetlen gyorsteszt kimutatja a halálos daganatot

Dátum:

Meg fogják változtatni a rákszűrés lehetőségeit és gyakorlatát azok a tesztek, amelyek egyetlen vérmintából akár 50-féle daganat jelenlétét ki tudják mutatni a keringő daganat-eredetű DNS alapján.

Sokkal több daganatos megbetegedés válik időben felfedezhetővé

Jelentős változás készül a rák korai felismerésének terén, amely a daganatok diagnosztikájának és kezelésének szinte valamennyi fázisát befolyásolja majd. A több daganattípust érintő korai kimutatás (multi-cancer early detection, MCED) pontosságát igazoló új eredmények, amelyeket az Európai Orvosi Onkológiai Társaság (European Society for Medical Oncology, ESMO) idei kongresszusán mutattak be Párizsban, gyökeresen átformálják a daganatos betegek ellátásának jövőjét – vélekedik Fabrice André, az ESMO 2022 kongresszus tudományos társelnöke.

Rákos sejt ábrája. Rendkvül fontos a  kellő időben való felismerés. Forrás: Keith Chambers

„Az ESMO-hoz hasonló szakmai társaságok feladata felhívni arra a szélesebb közönség figyelmét, hogy már az elkövetkező öt évben több kezelőorvosra, sebészre és nővérre,

valamint a diagnosztikus és terápiás infrastruktúra bővítésére lesz szükségünk,

hogy el tudjuk látni azt az egyre növekvő számú beteget, akit a több daganattípust érintő korai kimutatás segítségével azonosítunk – fejtette ki André, a Gustave Roussy Onkológiai Központ (Villejuif, Franciaország) kutatási igazgatója és az ESMO 2025-26-os időszakra megválasztott leendő elnöke.

Még tisztázatlan a baktériumok szerepe a daganatos betegség kialakulásában ( a kép illusztráció). Forrás: AFP

– Valamennyi érintett bevonásával kell megterveznünk az ellátás új útvonalait. Megegyezésre kell jutnunk abban, hogy kiket szűrjünk, hogy mikor és hol végezzük a szűrővizsgálatokat, és hogy miként készüljünk fel e szűrővizsgálatok eredményeképp fellépő változásokra – gondolok itt például a hasnyálmirigy diagnózisára és terápiájára, de az összes többi olyan daganatéra is, amelyet a mostani gyakorlat szerint általában lényegesen későbbi stádiumban diagnosztizálnak.”

Vérsejtek elektronmikroszkópos képe. Forrás: Science Photo Library/STEVE GSCHMEISSNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Steve Gschmeissner/Science Photo

A most kifejlesztés alatt álló új MCED tesztek felismernek egy olyan jelet a vérben, amely több mint 50 különböző ráktípusra közösen jellemző, és azt is megjósolják, hogy a test mely részéből érkezhet a jelzés. Maga a jel nem más, mint a daganatsejtekből származó és a vérbe kerülő keringő tumor-eredetű DNS vagy ctDNS, amelyet eltérő metilációs mintázata különböztet meg a nem-tumoros sejtekből kiszabaduló DNS-től.

Igen pontosnak bizonyul az új módszer

Az ESMO kongresszuson elhangzott beszámoló szerint a PATHFINDER tanulmányban használt MCED teszt a 6621, 50 éves vagy annál idősebb résztvevő 1,4%-ában talált daganatra utaló jelet. Bár a résztvevőknek a teszt pillanatában nem volt korábban ismert daganata,

a pozitív tesztet produkálók 38%-ában a további vizsgálatok megerősítették, hogy csakugyan rák lappang a szervezetükben.

Annak a 6290 résztvevőnek, akik daganatmentesek voltak, a teszt 99.1%-ban adott negatív eredményt.

Támadás alatt álló ráksejt. Forrás: Afp/Sciepro

Azoknál, akiknek pozitív eredményt adott a teszt, a diagnosztikus döntésig – a daganat megtalálásáig, vagy annak megállapításáig, hogy semmilyen egyéb bizonyíték nem utal egy daganat jelenlétére – középátlagban 79 nap telt el, és 73%-uk kapott végleges diagnózist a pozitív teszttől számított 3 hónapon belül.

„Ezek az eredmények fontos előrelépést jelentenek a rákot korai stádiumban kimutató szűrővizsgálatok irányába, mert a teszt jó arányban mutatta ki a betegséget azoknál, akikben daganat lappangott, és kitűnő specificitással különböztette meg azokat, akiknek nem volt daganata.

Ráksejtek illusztrációja. Forrás: Afp

A pozitív teszteredményt kapók körében kevesebb mint két hónapnak kellett eltelnie a diagnózisig, ha valóban daganatosak voltak,

míg a végleges negatív diagnózis felállítása némiképp tovább tartott

azoknál, akiknek nem volt daganata, elsősorban mert az orvosok képalkotó vizsgálatokat végeztek náluk, amelyeket néhány hónap elteltével megismételtek, hogy teljes bizonyossággal kizárják a daganatos diagnózist” – magyarázta el Deb Schrag, a tanulmány rangidős szerzője és a New York-i Memorial Sloan Kettering Cancer Center orvosa.

Továbbra is fontosak lesznek a hagyományos szűrővizsgálatok

„Lényeges az a tanulság is, hogy a téves pozitív teszteredményt produkáló résztvevőknek csak ritka esetben kellett invazív diagnosztikus vizsgálaton – például endoszkópián vagy biopsziás mintavételen – átesnie. Ez eloszlathatja az aggályokat azt illetően, hogy az új tesztek nyomán teljesen egészséges emberek sokaságán kell majd szükségtelen beavatkozásokat végezni” – tette hozzá Schrag, aki emellett hangsúlyozta: egyelőre változatlanul kell folytatni a hagyományos rákszűrő vizsgálatok – így az emlő- és vastagbél-végbélrákszűrés – eddigi gyakorlatát, amíg az MCED teszteket tovább finomítják és validálják olyan daganattípusokra is, mint a vékonybél vagy a gyomor rákjai, amelyekre pillanatnyilag nem létezik szűrővizsgálat.

A hagyományos szűrővizsgálatoknak továbbra is fontos marad a szerepükForrás: AFP

„Tanulmányunk azt mutatja, hogy a jelenleg kiszűrhetetlen ráktípusok korai kimutatása a látóhatárra került. Természetesen még sok munka van hátra,

de további, nagyobb mintaszámon szerzett tapasztalattal az új tesztek teljesítménye javulni fog.

Tovább kell őket finomhangolni, hogy hatékonyabban tegyenek különbséget a tumoros DNS és a vérben keringő összes többi DNS között – folytatta Schrag.

Forrás: anyavilag.reblog.hu

– Azt is kulcsfontosságú kiemelni, hogy a rákszűrés célja nem a daganatos betegségek előfordulásának, hanem a hozzájuk kapcsolódó halálozásnak a csökkentése. Korai lenne bármiféle következtetést levonni arra nézve, hogy az MCED tesztek hogyan befolyásolják a daganatos halálozást. Ilyen mérőszám nem szerepelt a PATHFINDER vizsgálatban, és ennek megállapításához sokéves utánkövetés lesz szükséges.”

További teszteket terveznek, az új rákfelismerő módszer finomításához

Míg a korábbi vizsgálatok csak olyan pácienseken tanulmányozták az MCED tesztek alkalmasságát, akiknél már ismert volt a rákbetegség, az ESMO 2022-es kongresszusán bemutatott tanulmány volt az első olyan prospektív vizsgálat, amely megmutatta, hogy az MCED szűrés képes olyan páciensekben is kimutatni a rákot, akik korábban nem tudtak a betegségükről. Jelenleg több hasonló kutatás is folyamatban van, köztük egy nagyszabású angliai randomizált klinikai vizsgálat, melynek keretében 140 ezer tünetmentes résztvevőt fognak végigszűrni MCED teszttel, hogy megállapítsák, milyen klinikai hatékonysággal képes a daganatos megbetegedéseket felismerni.

A rákszűrés életet menthet. Forrás: 123rf.com

„Mindenféle ráktípust érintő összehasonlító vizsgálatokra van szükségünk, hogy megbizonyosodhassunk afelől, vajon a korai kimutatásra alkalmas tesztek valóban befolyásolják-e a daganatos betegségek és a hozzájuk kapcsolódó halálozás gyakoriságát. Tudnunk kell azt is, pontosan milyen haszna származik e szűrővizsgálatokból a pácienseknek, és hogyan kell az eredményeket értelmezni a számukra – fejtette ki André.

– Mindezeken túl többet meg kell tudnunk azokról a ritka esetekről, ahol a szűrés téves pozitív eredményt ad, 

vagyis amikor az MCED vizsgálat daganatot jelez, de ezt az eredményt semmilyen sztenderd diagnosztikus eljárás nem erősíti meg. Válaszokat kell kapnunk ezekre a kérdésekre, hogy kalkulálni tudjuk az MCED szűrés klinikai gyakorlatba való bevezetésének várható költségeit és hasznát.”

Amennyiben minden kutatás igazolja a teszt pontosságát, öt éven belül használni fogják.

origo

frisshireink.hu

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...