Szerda reggelre 75-tel, 2690-re nőtt a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szlovákiában. A napi újonnan nyilvántartásba vett fertőzöttek száma április vége óta nem volt ilyen magas északi szomszédunknál. Marek Krajčí egészségügyi miniszter a kormány járványügyi bizottságának ülése után kijelentette: Szlovákiát elérte a járvány második hulláma.
„Bár ellenőrzés alatt tartjuk, mégis romlik a járványügyi helyzet Szlovákiában” – jelentette ki Marek Krajčí szlovák egészségügyi miniszter. „Nemcsak belföldön, hanem a környező országokban is fokozatosan növekszik a fertőzöttek száma” – mondta Krajčí.
Hozzátette: a számok alapján Szlovákiában egyelőre nem jellemezhető súlyosként a helyzet, és ellenőrzés alatt is lehet tartani, a szomszédos országokban azonban kicsivel összetettebbek a körülmények. Ennek ellenére
több Szlovákiával szomszédos ország – köztük Magyarország is – a kevésbé rizikós régiók listáján marad.
Krajčí ugyanakkor jelezte, összeül a szakértői bizottság, hogy megvizsgálják a környező országokban fennálló helyzetet.
„Nem javaslom, főként most, augusztus utolsó heteiben a külföldre utazást, mivel nyakunkon a második hullám, így a helyzet várhatóan romlani fog” – szögezte le a tárcavezető, aki szerint a szülőknek a tanév kezdete előtt
kellene tenniük arról, hogy a gyerekük az azt megelőző 14 napban nem járt külföldön vagy nem volt nemzetközi táborban.
Az ülésen a bizottság jóváhagyta az ország új járványügyi tervét. A szakértők először július végén egyeztettek, de elsőre több okból is elhalasztották a terv elfogadását. A tárcavezető elmagyarázta: a terv meghatározza, hogyan kell eljárni nemcsak az új típusú koronavírus-járvány, hanem más légúti megbetegedések esetén is.
Kedden 3131 tesztet végeztek el Szlovákiában, a járvány belföldi megjelenése óta vizsgált minták száma így meghaladja a 284 ezret. További 10-zel 1884-re emelkedett a gyógyultak száma, az elhunytak száma továbbra is 31. Jelenleg 775 aktív fertőzöttet tartanak nyilván az országban. A kórházban ápolt fertőzöttek közül két személy igényel intenzív ellátást, ketten pedig mesterséges lélegeztetésre szorulnak.
Kapcsolódó hang