szó szerint megváltozott a föld bolygó színe, és ez nagyobb gond, mint hinné

Szó szerint megváltozott a Föld bolygó színe, és ez nagyobb gond, mint hinné

Több kritikus szerint a klímaváltozás csak hiszti, mert látható jele egyáltalán nincs. Erre cáfol rá egy új tanulmány, aminek szerzői semmi jót nem jósolnak.

zt már sokszor hallhattuk a tudományos élet szereplőitől, hogy a világ a globális felmelegedés hatására alapos változáson megy keresztül. Bizonyos szempontból ugyanezt erősíti meg egy, a Geophysical Research Letters című folyóiratban a minap megjelent kutatási anyag is. E szerint a Föld tavai a klímaváltozás hatására megváltoztatják a színüket.

Az IFLScience szerint egy tó színét rengeteg tényező befolyásolja, de leginkább az algák és az üledék mennyisége. A fentebb említett kutatás viszont azt fejtegeti, hogy ebbe a folyamatba azért nagymértékben beleszól a levegő hőmérséklete, a csapadék, a tó mélysége, de még a tengerszint feletti magasság is.

A világ tavainak kevesebb mint egyharmadát teszik ki a kék tavak, a fennmaradó kétharmadot pedig a zöldes, illetve barna színűek. (A kék színű tavak általában mélyebbek, és eleve a csapadékosabb régiókban terülnek el.)

A Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem tudósai 2013 és 2020 között több mint ötmillió, a Landsat-8 amerikai műhold által rögzített felvételt vizsgáltak meg. Ezeken összesen 85 360 tó és víztározó szerepelt, a világ minden tájáról. A kutatók a képekkel a területek színváltozását igyekeztek nyomon követni, amihez egy interaktív térképet is készítettek.

© AGU/Geophysical Research Letters

A felmérés azt találta, hogy a kék színű tavak állománya folyamatosan csökken – úgy vélik, hogy ennek az éghajlatváltozással összefüggő hőmérséklet-emelkedés az oka, illetve az utóbbi által kiváltott algavirágzás. A kutatók szerint bár az algák mikroszkopikus méretűek, ha felhalmozódnak, az képes hatással lenni egy tó teljes víztömegének a színére, és a korábbi kékes árnyalatot zöldre változtatni. Ez a melegebb vízben pedig még gyakoribb – magyarázta Catherine O’Reilly, Illinois Állami Egyetem szakértője, a tanulmány szerzője.

Az algásodás azonban nem csak esztétikai szempontból problémás: a szakértők úgy vélik, hogy a színváltozás azt is jelzi, hogy ezek az ökoszisztémák drasztikus változáson mennek keresztül, ami végeredményben az élővilágra, és a terület körül élő emberekre is hatással lehet. Például azáltal, hogy megváltozik a víz minősége.

 

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!