találtak egy neutroncsillagot az űrben, amit a csillagászok sem értenek

Találtak egy neutroncsillagot az űrben, amit a csillagászok sem értenek

A Sydney-i Egyetem kutatói egy olyan neutroncsillagot figyeltek meg, amely rendkívül lassan forog a tengelye körül. Ráadásul egy olyan régióban bukkantak rá, ahol semmi keresnivalója.

A rádióhullámokat kibocsátó neutroncsillagok olyan objektumok, amelyek forgási periódusa igen változó. Ahogy a Sci-News is írta, ahogy öregszenek, egyre lassabban forognak, miközben a rádiósugárzás intenzitása folyamatosan csökken. A Sydney-i Egyetem kutatói és más szakértők nemrég azonban beazonosítottak egy neutroncsillagot, a PSR J0901-4046-ot, amely még a fent vázolt egyedektől is nagyon különbözik: ez 76 másodperces forgási periódussal rendelkezik.

A Sydney Egyetem kutatói a dél-afrikai MeerKAT rádióteleszkóppal azonosították be a neutroncsillag által kibocsátott – ahogy fogalmaznak – bizarr rádiójelet, amelyre ráadásul nem is számítottak. Azt gondolták ugyanis, hogy az általuk megfigyelt területen nincsenek pulzárok (ahogyan az ilyen típusú csillagokat nevezik), mivel ilyesmiket korábban soha nem észleltek itt.

A Sci-News szerint a Tejútrendszeren belül körülbelül 3000 neutroncsillag található, de a PSR J0901-4046 egyikre sem hasonlít. Az objektumot eredetileg egyetlen impulzusból észlelték 2020. szeptember 27-én. A helyzetét utóbb, újabb felvételek segítségével sikerült megerősíteniük a kutatóknak.

A neutroncsillag közel 5,3 millió éves, és rendkívül lassan forog, 75,88 másodpercenként tesz meg egy fordulatot. A felfedezésről a Nature Astronomy című folyóiratban megjelent tanulmány számol be részletesen, melyben abban azt is hozzáteszik, hogy talán több ilyen neutroncsillag is van odakinn.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!
Exit mobile version