16.3 C
Budapest

Timelapse-videó készült egy távoli csillagrendszerről, látni a bolygókat is

Dátum:

A HR 8799 jelű csillag a Földtől nagyjából 133 fényévre található, körülötte pedig több bolygó is kering. A keringésüket 12 éven át figyelték meg.

A HR 8799 jelű csillag a Földtől nagyjából 133 fényévre található, körülötte pedig több bolygó is kering. A keringésüket 12 éven át figyelték meg.

A HR 8799 azon kevés csillagrendszerek egyike, amely bolygóiról képesek voltunk közvetlenül is felvételt készíteni. És nem csak egyet: az elmúlt 12 év megfigyeléseiből származó képeket sikerült egy videóba összefűzni, így egy timelapse-videón láthatjuk a planéták mozgását.

A Pegasus csillagképben lévő HR 8799 csillag a Földtől mintegy 133 fényévre található, megfigyelésekkel pedig sikerült igazolni, hogy több exobolygó is kering körülötte. A felvétel első ránézésre olyan, mintha egy amatőr csillagász készítette volna a Jupiterről és azok holdjairól. Csakhogy ebben az esetben egy csillagról van szó – amit kitakartak a felvételen –, a körülötte keringő bolygók mindegyike pedig még a Jupiternél is nagyobb.

Az általunk ismert Naprendszeren kívüli bolygók túlnyomó többségét soha nem sikerült még közvetlenül megfigyelni. A létezésükről például amiatt tudunk, hogy keringésük során időnként eltakarják a csillagjukból érkező fényt. A HR 8799 viszont ugyanúgy kivétel, mint a leghíresebb ilyen konstelláció, a Beta Pictoris.

Előbbi azonban kifejezetten különleges: nemcsak azért, mert csillagászati mércével mérve viszonylag közel van, hanem azért is, mert rendkívül fiatal rendszerről beszélhetünk. Olyannyira, hogy a bolygók többsége még nem veszítette el a keletkezésekor jelen lévő hőt, sőt, még saját fényük is van – igaz, csak infravörös tartományban. Némelyikük egyébként messzebb van a HR 8799-től, mint a Naptól a Neptunusz.

A csillag nagyjából 30 millió éves, és bár 1,5 naptömege miatt nem fog olyan sokáig élni, mint a mi csillagunk, még így is csak élete 1 százalékán van túl.

Az amerikai Northwestern Egyetem kutatói 2008-ban kezdték el megfigyelni a HR 8799-et, azóta pedig folyamatosan visszatérnek rá, hogy további adatokat rögzítsenek a rendszerről.

Jason Wang, az egyetem tudósa szerint a tudomány szempontjából semmit sem nyerünk az elkészített videóval, a laikus közönség számára azonban segíthet megérteni, miként is nézhetnek ki más csillagrendszerek – vagy akár a sajátunk.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

 

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...