Többféle koronavírus terjed az országban, de nincs ok a pánikra

Minden variáns a fő tulajdonságaiban megegyezik, vagyis nincs súlyosabb vagy kevésbé súlyos tüneteket okozó koronavírus-fajta – mondta a Nemzeti Népegészségügyi Központ Biztonsági Laboratóriumának virológusa.

Kis Zoltán virológus az Origónak adott interjúban beszélt arról, hogy a laboratóriumukban a koronavírus kétféle nagyobb csoportot találták, és azokon belül is többféle kórokozót. A vírusok meglehetősen sokszínűek, egy fertőzött emberben is sokféle koronavírus van, soha nem egyféle, és szinte mindegyik egy egészen kicsit eltér a másiktól.

„A koronavírus genetikai anyaga körülbelül harmincezer bázisból áll. A sokszorosításért felelős enzim pedig minden ezrediknél, tízezrediknél elkövet egy hibát. A vírusokban nincs javító mechanizmus, mint az embernél. Ez azt jelenti, hogy amikor sokszorozódik a vírus, akkor a legjobb feltételezések szerint is legalább három bázisban különbözik a szülő vírustól. Amikor a kórokozó tovább szaporodik, tovább másolja magát, újra és újra hibázik az a bizonyos enzim, és a hibák felszaporodnak” – mondta a szakember.

A kutatási eredmények viszont azt mutatják, hogy a fő tulajdonságait tekintve a koronavírusból lényegében egyféle van. Nyolc nagy csoport és két nagy ág létezik a kórokozófajtákból, de egyelőre nem látnak nagy különbséget közöttük. Nem okoz egyik sem súlyosabb tüneteket, mint a másik, nem ellenállóbb egyik variáns sem a másiknál.

Az eltérések oka lehet az is, hogy eltérő helyről hozták be az országba. Mivel erős gócpontok alakultak ki a világon több helyen, ezért a vírustípusok útját vissza lehet vezetni. Ez azonban csak a virológusoknak és járványügyi szakembereknek érdekes, a mindennapi életben ennek nem sok jelentősége van.

Kis Zoltán szerint nagyon kicsi az esélye, hogy a biztos gyógyszer meglegyen ilyen rövid időn belül. Most a Kínából kapott Favipiravirt tesztelik, de még sok a munka vele. Sok emberen kell alkalmazni, meg kell vizsgálni, hogy akik kaptak belőle, valóban rövidebb idő alatt meggyógyultak-e, és nem alakultak-e ki súlyos tünetek. „Nem úgy kell elképzelni, mint egy antibiotikumot, hogy az ember beveszi, és két nap alatt lényegében tünetmentessé válik. A vírusellenes szerek nem így működnek. Gátolják a vírus működését, ami segít az immunrendszernek a harcban. Az immunrendszerünk intézi el végül a munkát” – mondta a virológus.

Beszélt arról is, hogy amíg nem lesz meg az ellenszer vagy a vakcina, addig csak a távolságtartással lehet megfékezni a járvány terjedését, ezért is figyelik aggódva, hogy a jó időben egyre többen vannak az utcákon.

 

Nyitókép: MTI/AP/NIAID-RML
Forrás: Infostart.hu