A kórházak nagy nyomás alatt vannak, de egyelőre jól bírják a terhelést, és súlyosabb problémák nincsenek.
Lassult a koronavírus-járvány terjedése Csehországban, az egészségügyi minisztérium honlapján csütörtök reggel közölt kimutatások szerint az elmúlt 24 órában 8925 újabb koronavírus-fertőzöttet mutattak ki a laboratóriumi vizsgálatok, ami nagyjából azonos a keddi adattal, de
hétezerrel kevesebb, mint egy hete volt, amikor az új fertőződések száma rekordmagasra emelkedett.
Csehországban eddig 147 994 igazolt fertőzöttet vettek nyilvántartásba. A halálos áldozatok száma a Covid-19 járvány márciusi kezdete óta 5570-re emelkedett. Szerdán 108-an haltak meg, de ez a szám a későbbi pontosítás után rendszerint megemelkedik. Csak novemberben több mint kétezren haltak meg a SARS-CoV-2 vírus okozta új koronavírusos betegség következtében. A napi halálozási csúcs november 3-án volt, 247 halottal.
Jan Blatny egészségügyi miniszter szerdán azt mondta, hogy a statisztikai adatok szerint Csehország nagy valószínűséggel túl van a járvány tetőzésén. Ugyanakkor a kórházban kezeltek száma még egy ideig magas marad. A minisztériumi statisztikából kiderül, hogy szerdán 7890 embert kezeltek a kórházakban, közülük 1133 állapotát minősítették súlyosnak az orvosok.
Jan Hamácek belügyminiszter, az országos válságstáb elnöke szerda este a közszolgálati televízióban azt mondta, hogy a kórházak nagy nyomás alatt vannak, de egyelőre jól bírják a terhelést, és súlyosabb problémák nincsenek. Arról is beszélt, hogy hatóságok
megállapodtak a gyógyfürdőket üzemeltető cégekkel, hogy szükség esetén azok szállodai kapacitásait is kihasználnák a betegek elhelyezésére.
Hamácek reméli, hogy erre nem lesz szükség. Közölte, hogy a két újonnan felállított tábori kórház – Prágában és Brünnben – már üzemképes, és hogy külföldről már mintegy kéttucatnyi katonaorvos érkezett Csehországba, akik azonnal bekapcsolódtak a munkába. Többségük a prágai katonai kórházban dolgozik.
A 10,69 milliós lakosságú Csehországban november 20-áig szükségállapot van érvényben, nagymértékben korlátozzák a szabad mozgást és a kereskedelmet, éjjel pedig kijárási tilalom van érvényben. Hamácek valószínűsítette, hogy a kormány kérni fogja a parlamentet a szükségállapot meghosszabbítására.