Ügyvéd helyett a mesterséges intelligencia véd egy vádlottat az amerikai bíróságon

Ügyvéd helyett a mesterséges intelligencia véd egy vádlottat az amerikai bíróságon

A DoNotPay nevű cég egy olyan szoftvert készített, ami megadja a bíróságon a felhasználónak, hogy pontosan mit kell mondania. Most élesben, egy tárgyaláson fog segítséget nyújtani egy parkolási bírsággal sújtott személynek.

A világon elsőként az Egyesült Államokban alkalmazhatják azt a szoftvert, ami segíthet megvédeni egy vádlottat a bíróságon. A New Scientist beszámolója szerint a mesterséges intelligencia segítségével kiképzett program egy okostelefonon fut, ami a megfelelő válaszokat adja az illetőnek. Ő ezt egy fülhallgatón keresztül hallhatja meg, majd mondhatja el a tárgyalóteremben.

A programot a DoNotPay nevű cég fejlesztette ki, a program pedig természetesen nem egy gyilkossági ügy vádlottját fogja védeni. A szoftvert egy gyorshajtási ügyben tesztelik élesben 2023 februárjában. Hogy mely bíróságon és kicsoda, azt nem lehet tudni, azt viszont igen, hogy az illető vitatja, hogy jogos lenne a rá kiszabott gyorshajtási bírság, így bíróság elé került az ügye.

A DoNotPay nevű céget még 2015-ben alapították azzal a szándékkal, hogy a fejlesztés segítsen az átlagembereknek az olyan ügyekben, mint a nagy cégek jogtalan díjszabása, vagy épp a szintén jogtalannak ítélt parkolási bírságok megtorpedózása.

A cég szerint bár az ügyek többsége megnyerhető, csak kevés fellebbezést nyújtanak be, mert az ügyvédi költségek magasak.

A program a korábbi ügyekből származó adatokat összegyűjti a felhasználó számára, valamint a feltett kérdésekre is megadja a válaszokat. A cég azt ígéri, ha az ügyfele veszít, akkor kifizeti a költségeit, ha viszont nyer, az óriási presztízs lesz a számára.

Kérdés persze, hogy mindez mennyire szabályszerű eljárás egy bíróságon. Joshua Browder, a cég vezetője szerint találtak egy olyan bíróságot, ahol szabályos, ha fülhallgatón keresztül kap információkat a vádlott. Más kérdés, hogy egy darabig még eltarthat, mire bevett gyakorlattá válik egy ilyen „ügyvéd” alkalmazása. A program használata egyébként évente 36 dollárba (vagyis nagyjából 13 400 forintba) kerül, ennyiért pedig valószínűleg soha senki nem fog ügyvédet találni.

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!