Állami kézbe kerülhetnek az önkormányzati szakrendelők – közölte Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár, hozzátéve: nem kizárt, hogy az elkövetkezendő évtized a járványok évtizede lesz, erre pedig fel kell készülni.
A Belügyminisztérium államtitkára a 16. Országos Egészség gazdaságtani Konferencián mondta el, hogy három célt jelöltek meg a legfontosabbnak: ezek közül az első, hogy megnöveljék a magyarok egészségben töltött éveinek számát, azaz a megelőzéssel megközelítsék az uniós átlagéletkort.
A második pontban az otthon közeli ellátásokat szeretnék megerősíteni.
„Az egészségügyi ellátórendszer – főleg a fekvőbeteg része – szétaprózódott, széttöredezett, de a háziorvosi rendszer is nagyon inhomogén, márpedig arra van szükségünk, hogy azokat az ellátásokat tartsuk lakosság közelben, amelyeknek valóban ott a helyük, és ezeket megfelelő minőségben tudjuk a lakosság számára kínálni. Az egyik legnagyobb gond most az egészségügyben a hozzáférési egyenlőtlenség” – fogalmazott Takács, hozzátéve: ez nem kórházbezárásokat jelentene, csupán statikusabbá kell alakítani a rendszert.
„A fűnyíróelv nem alkalmazható, hiszen vannak földrajzi sajátosságok, vannak lakosságméretbeli sajátosságok, egyesével meg kell nézni, melyik kórházban milyen ellátási portfólió nyújtható, és az a legfontosabb, hogy reagáljunk azokra a kihívásokra, amik a következő évtizedben előttünk állnak” – mondta.
A harmadik cél pedig az, hogy az egészségügyi rendszernek felkészültnek kell lennie a járványokra. Takács Péter szerint a kisvárosi kórházakat járási egészségközponttá szeretnék fejleszteni, és ide költöztetnék a járási praxisközösség vezetését, a prevenciós irodát és a központi ügyeletet. Elmondta azonban, hogy ehhez kissé át kell alakítani az alapellátást.
A tervek szerint a körzethatárok kijelölése egy praxiskezelőhöz kerül át, amit az Országos Kórházi Főigazgatóságon (OKFŐ) belül hoznak létre, akárcsak korábban a gyógyszertárak esetében. Takács szerint a praxisjog kiüresedett, ezért új alapokra kell helyezni azt, és valódi koncessziós és vagyonértékű joggá kell alakítani.
Most vizsgáljuk a lehetőségét, hogy az önkormányzati fenntartásban lévő, száz óránál nagyobb kapacitással rendelkező szakrendelők fenntartásba átkerüljenek az OKFŐ-höz
– fogalmazott, majd elmondta, hogy jó lenne, ha az egészségügyi bérezésben is lenne teljesítménybérezés, és nemcsak az orvosoknak járna, hanem a szakdolgozóknak is.
„Amikor legközelebb orvosi bért emelünk, a szakdolgozói bérekkel is kell foglalkozni” – mondta.
Fotó: Pexels
Forrás: (Infostart) / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!