A rangos Asztúria hercege elismerést összesen hét olyan kutató kapta meg, aki a koronavírus elleni vakcina elkészítésén munkálkodott.
A díjat odaítélő bizottság szerdán hozta nyilvánosságra a díjazottak névsorát: eszerint idén elismeréssel illetik Karikó Katalin mellett az amerikai Drew Weissmant és Philip Felgnert, a német Uğur Şahint és Özlem Türecit, a kanadai Derrick Rossit és a brit Sarah Gilbertet, írja az ABC News.
A bizottság indoklásában így fogalmazott velük kapcsolatosan: „a tudománytörténet egyik legkiemelkedőbb teljesítményének vezető alakjai.
A kutatás terén kifejtett munkásságuk olyan innovatív alkalmazásokhoz vezetett, mint például a koronavírus elleni hatékony vakcinák rendkívül rövid idő alatt történő előállítása.
Munkájuk kiváló példája a kutatás jelentőségének a közegészségügy védelmében világszerte”.
Az ötvenezer eurós elismerést összesen nyolc kategóriában ítélik oda Spanyolországban, művészet, sport és társadalomtudományok terén is jutalmaznak szakembereket a tudomány mellett. A spanyol ajkú világ legelismertebb díját általában októberben Ovideóban adják át az elismert szakembereknek.
Karikó Katalin évtizedek óta foglalkozik a hírvivő RNS technológiájával, elismeréssel azonban gyakorlatilag azóta illeti csak munkásságát, mióta neve a koronavírus elleni oltások kapcsán világszerte ismertté vált. Azóta megkapta a Rosenstiel Awardot, a Wilhelm Exner Medaillen osztrák elismerést, a svájci Reichstein-érmet, a szegedi tudományegyetem díszdoktorává választotta, Emberi Méltóságért-díjjal, Széchenyi-díjjal, Semmelweis-díjjal, Jedlik Ányos-díjjal és Straub F. Brunó-plakettel tüntették ki. Szeged és Csongrád-Csanád megye díszpolgára lett, a közmédia az év emberévé választotta, sokan pedig a Nobel-díj nagy esélyesének is tartják.