Liz Truss külügyminisztert választották a brit Konzervatív Párt új vezetőjévé. A választási eredmény azt jelenti, hogy Truss lesz az Egyesült Királyság új miniszterelnöke a távozó Boris Johnson utódjaként.
Liz Truss a pártvezetői tisztségért Rishi Sunak volt pénzügyminiszterrel versengett.
A párt tagjai péntekig adhatták le szavazatukat. Az eredményt hétfőn kora délután hirdette ki Sir Graham Brady, a Konzervatív Párt vezetőválasztásainak megszervezéséért is felelős, rendkívül befolyásos alsóházi szakpolitikai frakciótestület, az 1922 Bizottság elnöke.
Brady közölte: Sunakra a Konzervatív Párt tagjai közül 60 399-en, Liz Trussra 81 326-an voksoltak.
A 47 éves Liz Truss lesz az Egyesült Királyság harmadik női kormányfője Margaret Thatcher és Theresa May után.
Valójában tehát Liz Truss és Rishi Sunak versengése a Konzervatív Párt vezetői tisztségéért folyt, de mivel a párt kormányon van, az új tory vezetője egyben az Egyesült Királyság miniszterelnöke is lesz.
A Konzervatív Párt megválasztott új vezetőjét a tervek szerint kedden nevezi ki formálisan miniszterelnökké II. Erzsébet királynő. Liz Truss lesz a 96 esztendős uralkodó 15. miniszterelnöke.
Nehéz dolga lesz az új női kormányfőnek
Trussegy olyan gazdaságot örököl, amely egy lehetséges hosszú recesszió felé tart, és azonnal hozzá kell látnia a Nagy-Britanniát sújtó megélhetési válság kezeléséhez.
Az ukrajnai orosz inváziót követően létrejött globális gázáremelkedés miatt az átlagos brit háztartások energiaszámlája évi több mint 3500 fontra (1,6 millió forintra) ugrott. Ez a szám majdnem háromszorosa a 2021-es rezsiáraknak. Az infláció tíz százalék felett, ezért egyre többen sürgetik a kormányt, hogy nyújtson támogatást azoknak a millióknak, akiknek gondot okoz majd a téli szezonban a fűtés- és áramszámla kifizetése.
Ezért sokan úgy gondolják, Truss első fontos bejelentése az lesz, hogy befagyasztják az energiaszámlákat, vagy bevezet valamiféle ársapkát.
Boris Johnson bukása
Boris Johnsont alapvetően két lépés vezette ahhoz, hogy párttársai hátat fordítottak neki, majd lemondatták.
Az egyik, hogy az úgynevezett partygate botrány. Az ellentmondó nyilatkozatok arról, hogy a kormányzat valóban szervezett-e a koronavírus járvány szigorú intézkedései ellenére karácsonyi partikat.
A másik pedig az volt, amikor nyáron kiderült, hogy Johnson úgy nevezte ki még februárban a konzervatív frakció szavazási és pártfegyelmének biztosításáért felelős kabinetiroda helyettes vezetőjévé Chris Pincher képviselőt, hogy tudott az ellene felhozott szexuális molesztálás gyanújáról. Ezután elismerte, hogy ez súlyos hiba volt, de ez már késő volt, mert napokon belül 21 minisztere, államtitkára és felső vezetője mondott le. Johnson július 7-én jelentette be, hogy távozik a brit Konzervatív Párt elnöki székéből, és amíg meg nem találják utódját, addig ügyvezető kormány élén marad a posztján.
Fotó: EPA/NEIL HALL
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!