17.3 C
Budapest

Vadabbnál vadabb rémhírek terjednek a vírusról: több millió ember próbálja kitalálni, hogyan indult a betegség – De minek hihetünk?

Dátum:

Magyarország — Vadabbnál vadabb összeesküvés-elméletek terjednek a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban.

Némelyik olyan, mint egy katasztrófafilm tartalmi ismertetője a moziműsorban vagy egy James Bond-történet, de akadnak egészen hihetetlen képtelenségek is. Terjesztőik szerint sokkal hihetőbb, hogy a vírus egy kínai katonai laborból szabadult ki, vagy az Egyesül Államok eresztette Kínára, netán Bill Gates, a Microsoft alapítója, mint hogy a természet véletlen mutációja hozta létre a kórokozót.

Pedig a tudósok már biztosak benne, hogy az utóbbi történt: a koronavírus állatból, feltehetően denevérből került át emberre, miután véletlenszerű mutációval megváltozott a génszerkezete. Sejtosztódáskor néha hiba következik be a DNS-ben. A legtöbb ilyen kis eltérésnek nincs következménye és a mutáció nem öröklődik tovább, nem tud elterjedni, nagyon ritkán viszont igen. Ez működteti az evolúciót, az élet folytonos változását. Most egy addig csak állatokban terjedő koronavírus úgy változott meg, hogy képessé vált az emberi szervezetben szaporodni és fertőzni. Ez a Covid–19 nevű koronavírus, ami rövid idő alatt szétterjedt az egész földön.

Többen azonban nem hisznek a tudósoknak, és úgy gondolják, az életben nincsenek véletlenek, mindennek oka van, és minden mögött valamilyen hátsó, rossz szándék bújik meg, valakik összeesküdtek ellenünk, esetleg elveszítették az irányítást valami globális ármánykodás felett.

– Az emberek a múltban is mindig felelősöket, bűnbakot kerestek a tragikus események magyarázatául. Az évszázadokkal ezelőtti járványokat is sokszor ráfogták valamilyen népcsoportra, például a zsidókra, vagy kitalált közösségre, mondjuk boszorkányokra – hívta fel a figyelmet Tóth László szociológus.

A társadalomtudós szerint egyszerűbb másokat hibáztatni a sorscsapásokért, elhárítani a felelősséget és nem szembenézni a tényekkel és a következményekkel, mint döntéseket hozni saját magunkért. Ez az egyik társadalompszichológiai oka annak, hogy a konteók valószínűleg egyidősek a történelemmel. Ázsiában és Afrikában most épp a fehéreket okolják a vírus miatt, nem olyan rég pedig Magyarországon az itt élő ázsiaiakat kerülték el jó messzire honfitársaink az akkor még csak Kínában tomboló járvány miatt, mert velük azonosították a kórt.

A konteók közül nemzetbiztonsági szempontból azok a legveszélyesebbek, amelyeket tudatosan terjesztenek hangulatkeltési célból, vagy pedig azért, hogy valamilyen másodlagos célt érjenek el. Ez lehet egy tőzsdei manőver a háttérben, vagy egy cég, esetleg egy ország fizetőképességének megkérdőjelezése – magyarázta Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő.

Emlékezetes, amikor több mint két évtizeddel ezelőtt a Postabankról elterjedt, hogy csődben van és a betétesek megrohanták a fiókokat, ami így önbeteljesítő jóslattá vált.

Veszélyesek lehetnek az olyan rémhírterjesztések is, amelyek olyan pánikot váltanak ki, hogy az emberek egy része úgy érzi, saját kezébe kell vennie az irányítást a hatóságok helyett. A mostani helyzetben pedig nincs károsabb konteó, mint hogy az egész járvány egy nagy hazugság, mindenki élje úgy az életét, mint korábban. – Ezzel a téveszme terjesztői nemcsak saját magukat, hanem tömegeket sodornak veszélybe a járvány terjesztésével – figyelmeztetett Tarjányi.

A szakértő szerint nem véletlenül lépnek fel ellenük nagyon keményen a hatóságok. A többi koronavírus-konteóval szemben elegendő, ha az illetékesek rendszeresen tájékoztatnak a helyzetről.

A józan gondolkodású emberek többen vannak a konteóhívőknél. Hozzájuk eljutnak a valós információk, és ők nem ülnek fel a vad teóriáknak. Akik viszont fogékonyak rá, azokat minél inkább megpróbálják meggyőzni tévedésükről, annál inkább ragaszkodni fognak hozzá.

Álhírjárvány a járványról

Hamis hírek veszélyes járványára figyelmeztetett a koronavírus terjedésével kapcsolatban António Guterres ENSZ-főtitkár.

Guterres szerint a vad összeesküvés-elméletek megfertőzik az internetet; vírusként terjednek, megbélyegezve embereket, illetve csoportokat.

A héten közzétett videóüzenetben a főtitkár felszólította a közösségi hálózatok üzemeltetőit, hogy lépjenek fel a koronavírussal kapcsolatos gyűlöletkeltés és káros hírek ellen, az embereket pedig arra kérte, hogy utasítsák vissza a hazugságokat, az ostobaságokat, bízzanak a tudományban, az intézményekben és egymásban.

Gutteres kezdeményezte, hogy tényekkel és tudományos ismeretekkel árasszák el a netet, és így szálljanak szembe az álhírekkel.

A legnépszerűbb összeesküvés-elméletek

USA

Az egyik összeesküvés-elmélet szerint Amerika a vírussal akarta megtörni Kína gazdasági hatalmát./ Fotó: GettyImages Az egyik összeesküvés-elmélet szerint Amerika a vírussal akarta megtörni Kína gazdasági hatalmát./ Fotó: GettyImages

Az egyik összeesküvés-elmélet szerint Amerika a vírussal akarta megtörni Kína gazdasági hatalmát, és – mint az elmélet hívei vallják – azzal számoltak, hogy a vírus tönkreteszi a távol-keleti országot, azzal viszont nem, hogy világjárványt okoz.

Kína

Kína hibája az egész?/ Fotó: Profimedia Kína hibája az egész?/ Fotó: Profimedia

Kína hibája az egész, biofegyverekkel kísérleteztek egy vuhani laborban (tényleg van ott egy ilyen létesítménye a hadseregnek), és a vírus véletlenül kiszabadult.

Spekulánsok

Vagy épp direkt engedték szabadjára a járványt a háttérben meghúzódó spekulánsok. Fotó: GettyImages Vagy épp direkt engedték szabadjára a járványt a háttérben meghúzódó spekulánsok. Fotó: GettyImages

Vagy épp direkt engedték szabadjára a járványt a háttérben meghúzódó spekulánsok, akik nagyot kaszálnak a világgazdaság bedöntésével. Hogy hogyan, arra ennek az elméletnek a hívei nem térnek ki.

Bill Gates

Mások tudni vélik, hogy Bill Gates, a Microsoft alapítója az oka mindennek./ Fotó: GettyImages Mások tudni vélik, hogy Bill Gates, a Microsoft alapítója az oka mindennek./ Fotó: GettyImages

Mások tudni vélik, hogy Bill Gates, a Microsoft alapítója az oka mindennek, hiszen évekkel ezelőtt kifejlesztette a koronavírus elleni vakcinát, és ebből hatalmas vagyonra tesz majd szert.

5G-mobilhálózat

Sokan azt gondolják, hogy az 5G-mobilhálózathoz van köze a vírusnak. / Fotó: Profimedia Sokan azt gondolják, hogy az 5G-mobilhálózathoz van köze a vírusnak. / Fotó: Profimedia

A járvány láthatatlan, az okozójának is annak kell lenni, ezért gondolják egy másik összeesküvés-elmélet hívei, hogy az 5G-mobilhálózathoz van köze a vírusnak. A koronavírus-járvány a kínai Vuhanból indult, és ez az a város, ahol először bevezették az új mobilfrekvencia-hálózatot. Vannak, akik szerint maga a frekvencia terjeszti a vírust, mások szerint nincs is kórokozó, a megbetegedéseket a káros sugárzás okozza. Angliában fel is gyújtottak emiatt átjátszótornyokat.

Akik szerint vírus sem létezik

Olyan konteóhívők is vannak, akik az egész járványt hazugságnak tartják./ Fotó: Profimedia Olyan konteóhívők is vannak, akik az egész járványt hazugságnak tartják./ Fotó: Profimedia

Olyan konteóhívők is vannak, akik az egész járványt hazugságnak tartják, ami csak arra jó, hogy a világgazdaság bedöntésével spekulánsok meggazdagodjanak. Hogy miképp, arra nem térnek ki, szerintük elég azt megvizsgálni, kinek áll mindez az érdekében.

Forrás: Blikk.hu

Fotó: GettyImages

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...