Egyes kutatások szerint az évszázad közepére megháromszorozódhat a demenciában érintettek száma, pedig az elbutulás már most is jelentős egészségügyi és társadalmi probléma.
A szellemi aktivitás megőrzése segíthet késleltetni, lassítani az elbutulás folyamatát, és ilyen téren igen népszerű módszert jelentenek a különféle keresztrejtvények és egyéb hasonló játékok. Na de melyikek a leghatékonyabbak?
E téren vizsgálódtak a Columbia Egyetem és a Duke Egyetem kutatói, akik közös tanulmánya a NEJM Evidence című folyóiratban jelent meg a közelmúltban – számolt be róla az EurekAlert alapján a HáziPatika.
A kutatók 107, enyhe kognitív hanyatlással küzdő időst vontak be egy 90 héten át tartó kísérletbe. Két csoportba osztották őket, amelyek egyike az első héten keresztrejtvényfejtéssel végzett intenzív kognitív tréninget, a másik csoport pedig számítógépes videojátékok segítségével. A fennmaradó 78 hétben kisebb intenzitással folytatódott mindkét tréning, miközben a tesztalanyok terápiahűségét egy számítógépes platformon rögzítették.
A résztvevőknél végzett kognitív felmérések tanúsága szerint bár a
korai stádiumú betegség esetén mindkét módszer hatásosnak bizonyult, de előrehaladottabb kognitív hanyatlás esetén a keresztrejtvények teljesítettek jobban.
„Nemcsak a kognitív funkciókban láttuk (a keresztrejtvényfejtés) előnyeit, hanem a mindennapi tevékenységekben, valamint az MR-vizsgálatok révén az agyi zsugorodás jelei kapcsán is. Mindez arra utal, hogy a hatásai klinikailag is jelentősek” – húzta alá dr. Davangere P. Devanand, a Columbia Egyetem pszichiáter és neurológus professzora, a kutatás vezetője.