Nehezen elképzelhető, hogy ez a különbség valaha eltűnik, pontosabban igen furcsa belegondolni.
Egy amerikai kutatás szerint már egy néhány hónapos baba is felismeri a motivációt mások cselekedeteiben, erre viszont a mesterséges intelligenciát egyelőre nem tudják képessé tenni.
A hvg.hu a Cognition tudományos folyóiratban talált rá a New York-i Egyetem pszichológia-tanszékének kutatási összefoglalójára, amelyből kiderült, mi történik, ha ugyanazt a feladatot adják csecsemőnek és a mesterséges intelligenciának.
Ebből azonban az is következik, hogy a csecsemők tudását is integrálhatják később a mesterséges intelligenciába; „ha a MI-t az emberekhez hasonlóvá akarják tenni, akkor a gépi algoritmusoknak ugyanazokra az alapvető képességekre kell támaszkodniuk, amelyekkel a csecsemők rendelkeznek a célok és preferenciák felismerésében” – írja az összefoglaló.
A kutatók 11 hónapos csecsemőkkel végeztek kísérletsorozatot, és az eredményeket összehasonlították a legmodernebb tanulás vezérelt neurális hálózatok válaszaival. Hat feladatot kaptak az érintettek, amelyből kiderült, a csecsemők „tudják (megjósolják) a várható végeredményt”. Ez abból derült ki, hogy hosszabb ideig néznek olyan eseményekre, amelyek megsértik előrejelzéseiket (meglepetési paradigma).