17.9 C
Budapest

Völner Pál és Schadl György is tagadja bűnösségét – felolvastak a bíróságon egy sms-t, emiatt idéztetnék tanúnak Varga Juditot

Dátum:

Ma kiderül, bűnösnek vallja-e magát Schadl György és Völner Pál a végrehajtók vezérének korrupciós ügyében, a mai előkészítő ülésen erről nyilatkoznak. Tíz vádlott – köztük hat volt végrehajtó – már bűnösnek vallotta magát, illetve lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról is.

Az egész országot lázban tartó korrupciós ügy előkészítő ülése február 17-én kezdődött a Fővárosi Törvényszéken. A 22 vádlott miatt az ülés több napon át tart.

Ismert, hogy az ügyészség az alábbiakat állapította meg: a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke, Schadl György 2018 májusát megelőzően korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával. Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen készpénzt adott a politikusnak – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot –, hogy az az államtitkári és miniszterhelyettesi pozíciójából eredő befolyását felhasználja az elnök érdekeinek megfelelően.

Azért többek között, hogy azokat a jelölteket nevezzék ki önálló bírósági végrehajtónak, akik vállalták, hogy az irodájuk működéséből az őket illető osztalékot részben vagy teljes egészében odaadják Schadl Györgynek. Az ügyészség Schadlra 10 év, míg Völner Pálra 8 év börtönbüntetést kért, továbbá 200, illetve 25 millió forint megfizetését.

Az előkészítő ülésen a bírónő, dr. Tóth Erzsébet a XXII. rendű vádlottal kezdte a nyilatkozattételt, majd onnan haladt visszafelé a vádlottak sorában. Ma eljött a tárgyalássorozat eddigi legfontosabb napja, Schadl és Völner nyilatkozik a bűnösségéről.
Akció a bíróság épülete előtt

Míg Schadl György a börtönből érkezik a tárgyalásra, addig Völner Pál otthonról jön az előkészítőülés harmadik napjára, ő ugyanis szabadlábon védekezhet. A Fővárosi Törvényszék épülete előtt kisebb tüntetés volt: Jakab Péter, a párbeszédes Jámbor András és momentumos politikusok várták a mai nap főszereplőit. Varga Judit igazságügyminiszter és Rogán Antal kabinetminiszter képeivel szórólapot osztogattak az embereknek. Az ellenzéki politikusok kisebb összetűzésbe kerültek a bíróság biztonsági őrével, aki letépte a falra ragasztott szórólapokat és a kukába dobta azokat.

Völner mindent tagad

Kilenc óra után néhány perccel elkezdődött az előkészítő ülés. Dr. Tóth Erzsébet tanácsvezető bíró előtt most is nyilatkoztatta a vádlottakat, hogy készülhet-e róluk fotó a tárgyalóteremben. Völner Pál és a harmadrendű vádlott, R. Róbert – aki most a sárga dzsekijét piros mellényre cserélte – hozzájárult, Schadl György most sem engedélyezte. Miután a bírónő sorba vette a vádlottak védőit, megállapította, hogy nincs akadálya az előkészítő ülés folytatásának, majd konstatálta, hogy a hallgatóság soraiban jelen van Schadl apja, aki szintén az ügy vádlottja. Majd megkérte a vádlottakat, hogy az V. rendű kivételével fáradjanak ki a teremből, hogy egyenként hívják be őket.

Az ötödrendű vádlottal, A. Tamással indult a sor. Nem mondott le a tárgyalásról és nem fogadta el az ügyészség javaslatát. Ezután így tett az ötödrendű vádlott, R. Róbert is, akiről a megengedte a bírónő, hogy levegyék a bilincset.

Megjegyezte, hogy a teljes hanganyag megismerése fontos lenne, mert akkor tisztázódhatnának a dolgok. A bírónő, dr. Tóth Erzsébet erre pontosította, hogy a saját magára vonatkozó beszélgetésekről van szó, azok meghallgatását kéri, amire R. Róbert bólintott. Majd a védője mondta el, milyen bizonyítási indítványaik vannak.

Ezután Dr. Völner Pál lépett a terembe. A volt igazságügyi államtitkár nem ismerte el bűnösségét. A másodrendű vádlott tagadja, hogy bárkinek jogtalan előnyt szerzett volna. A végrehajtói kar elnökével csak egyeztetéseket folytatott, hivatali hatáskörével soha nem élt vissza. A nyomozás során tett részletes vallomását továbbra is fenntartja. Hozzátette, hogy szerinte az ügyészség több dologgal korlátozta a védekezését.

Dr. Völner Pál védője elmondta, hogy védence felesége az ügyészséghez fordult amiatt, hogy ő nem szereplője az ügynek, mégis olyan hangfelvételek kerültek ki, amin ő is hallható. Nem a sajtóval van a gond, jegyezte meg a védő, hanem azzal, hogy az ügyészség nem vállalta ebben a felelősséget.

A védő azt is szóvá tette, hogy a nyomozás gyorsan, egy év alatt lezárult, holott sokkal kisebb ügyben jóval tovább tart a nyomozás. Dr. Papp Gábor megjegyezte, hogy az ügyészség Süli János volt miniszter és Kovács Pál államtitkár tanúként való meghallgatásáról nem értesítette, így nem tudott azon részt venni és kérdéseket intézni hozzájuk, és többek között ezzel is korlátozták a védekezéshez való jogot. 2022 szeptemberében zárták le a nyomozást, és azóta nem kaptak meg minden iratot.

A leplezett eszközök használatát 2021 decembere előtt dr. Völner Pállal szemben törvénytelennek tartja az ügyvédje, mivel akkor még a volt államtitkár mentelmi joga nem volt felfüggesztve. Azzal érvelt, mivel nem törvényesen szerezték be ezeket a bizonyítékokat, felhasználni sem lehet. A másik, hogy egy alku, amelyet F. V.-vel (Schadl pénzügyesével) kötött az ügyészség szintén nem volt törvényes a védő szerint. Aggályosnak tartja, mivel jogi képviselő nélkül történt, ezért zavaros – tette hozzá.
Sms Varga és Völner között

Ezután több személy tanúkénti meghallgatását kérte az ügyvéd, többek között Trócsányi Lászlót is idézné, sőt Varga Judit igazságügyi minisztert is a bíróság előtt faggatná ki.

Völner védője felolvasott egy Völner és Varga közti sms-üzenetváltást, ami szerinte megerősíti, hogy Varga Juditot mindenképp meg kell hallgatni:
Varga: Szia Pali, …. beszélt veled vh-ügyben?
Völner: Szia, igen, szeretnék erről majd a héten egyeztetni.
Varga: Rendben, beszéljünk majd holnap az államtitkári előtt.

Jakab bilinccsel akciózott

Eztán szünet következett. Miután Völner kilépett a tárgyalóteremből, Jakab Péter akcióba lépett: bilincset tett a nyakába, itt vannak a fotók!

Jakab videót is mutatott az akciójáról:

Schadl sem ismerte be a bűnösségét

A szünet után Dr. Schadl György állt a bíróság elé. – Értem, mivel vádol az ügyészség, meg nem is érthetem – mondta erőteljes hangon a végrehajtói kar elnöke, aki a bírónő kérdésére kijelentette, hogy nem ismeri el a bűnösségét.

Cikksorozatunk

Az üggyel foglalkozó cikkeinkben bemutattuk a kenőpénzek útját, illetve, hogy Völner neje hogyan fakadt ki a zárolásokon és a Porsche elvitelén, valamint hogy a Schadl házaspár értékeit tartalmazó széf nem más, mint egy biztosítás, ahogy azt Schadl neje próbálta beadni a rokonoknak. Cikket közöltünk – hangfelvételeket mellékelve – arról, miként írták ki a végrehajtói helyekre a pályázatokat.

Olyan ügyek is terítékre kerültek, amelyek ugyan nem kapcsolódtak a végrehajtói munkához, de a vádlottak szerették volna azokat Völner segítségével elrendezni: például egy felnőttképzéssel foglalkozó iskola engedélyét. Bemutattuk azt is, hogy Schadl György miként intézte el kenőpénzzel, hogy a túlépített balatoni nyaralóját ne bontassák vissza, az ingatlant pedig használatba vehessék.

A nyomozás során számba vették azt is, hogy a végrehajtói kar elnöke és felesége 2016-2021 között hol és milyen ingatlanokat vettek, valamint – legfőképpen –, hogy mennyiért. Húsz ingatlanról van szó – köztük egy spanyolországi apartmanról –, amelyekre összesen mintegy 810 millió forintot költöttek.

A nyomozók szaktanácsadók segítségével megvizsgálták Schadl György és felesége vagyoni helyzetét is. A bankszámlák és a vagyonnyilatkozatok megvizsgálása nyomán a szakember megállapította, hogy a végrehajtói kar elnökének 2016-2021 között 1,61 milliárd forint volt az összbevétele, a neje pedig ebben az időszakban 402 millió forintra tett szert.

Megjegyeztük, amennyire meglepő, hogy – a nyomozati anyagok szerint – milyen részletesen végig vették Schadlék anyagi helyzetének alakulását, annyira különös, hogy alig törődtek a másik fontos vádlott-társ, a volt igazságügyi miniszterhelyettes, Völner Pál pénzügyeinek kimutatásával. A nyomozati anyagból ugyanis – másokkal ellentétben – kimaradt az egykori államtitkár bankszámláinak áttekintése. Az ő vonatkozásában csak a parlament honlapján fellelhető vagyonnyilatkozatok szerepelnek.

A beismerő nyilatkozatokkal kapcsolatos bírói döntést február 27-én hirdetik ki.

Fotó: Zsolnai Péter

Forrás: Blikk / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Hír megosztása

Most népszerű

Hasonló hírek
Related

Háború óta először beszél Ukrajna és Kína.

Összefoglaló: ukrajnai elnök és a kínai elnök az orosz-ukrán konfliktusról...

Kínos pillanatok: Megalázták Fodor Zsókát az RTL Klub stúdiójában

A színésznő próbálta humorosan kezelni a helyzetet. Kellemetlen pillanatoknak lehettek...

Meghalt a szigetszentmiklósi akkumulátorgyárban történt tűz egyik sérültje

Március 14-én tűz keletkezett a szigetszentmiklósi, akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó üzemben. A...

„Egyetlen tonna ukrán gabona sem fog Lengyelországban maradni” – itt a megállapodás

Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról...