A napkitörések legerősebbik kategóriájába sorolt jelenséget regisztrált minap egy űridőjárással foglalkozó kutató. A jelenségnek a Földön is érezhető lehetnek hatásai.
A világ több pontján is zavart okozhat a navigációs rendszerekben és a vezeték nélküli kommunikációban az a napkitörés, amire a minap figyelt fel egy fizikus, az űridőjárást kutató Tamitha Skov. Az ilyen jelenségek pár nappal később érik el a Földet – írta meg az Interesting Engineering.
New region 3058 fires a M2.9-flare! It is now the fourth region on the Sun with the X-factor. NOAA sets X-flare risk at 10% but that could rise soon. More #RadioBlackouts impacting amateur radio operations on Earth’s dayside are likely. #GPS users stay vigilant near dawn & dusk. pic.twitter.com/KNXcIRPwIW
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) July 14, 2022
A napkitörés forrása egy, a Nap felszínén megjelent új régió, az AR3058 jelű folt. Ez nem azonos azzal a másik ilyen objektummal, ami pár nap leforgása alatt a duplájára nőtt. A végén pedig már akkora volt, hogy bolygónk háromszor is elfért volna benne.
Az AR3058 környékén észlelt aktivitás olyan erőteljes volt a kutatók szerint, hogy felmerül a lehetősége, hogy a kitörést X-osztályúként kell kezelni. A kitörés erősségétől függően a napkitöréseket A-, B-, C-, M- és X-osztályokba sorolják. Az A egy kevésbé erős, míg X a legerősebb kitöréseket jelenti.
Newcomer sunspot AR3058 produced a M2.98 flare late yesterday. M flares can cause brief radio blackouts that affect Earth’s polar regions and minor radiation storms. M flares also provokes auroras displays.
Over the past 24 hours, there were 13 C flares (smaller than M flares). pic.twitter.com/109TPufszg— EarthSky (@earthskyscience) July 15, 2022
Mivel a mostani kitörés a Föld felé irányul(t), a jelenség várhatóan zavart okoz a navigációs rendszerekben, illetve a rádiós eszközök működésében. A csillagászok még nem biztosak abban, hogy a jelenséget koronális tömegkilövellés (CME) is kísérte-e. Ha így van, az néhány napon belül geomágneses vihart eredményezhet.
A mostani napkitörés időpontja miatt több kutató is felidézte az úgynevezett Bastille-napi eseményt, egy 2000. július 14-én történt napkitörést, ami miatt az Egyesült Államok több államában, köztük Texasban és Floridában is sarki fény volt látható az éjszakai égbolton. Az eseményt azért nevezték el Bastille-napi jelenségnek, mivel az időpontja egybeesett Franciaország nemzeti ünnepével.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!