a nasa vette észre: egy halott csillag nagyon jót „falatozik” a körülötte lévő anyagokból

A NASA vette észre: egy halott csillag nagyon jót „falatozik” a körülötte lévő anyagokból

A Hubble űrteleszkóp felfigyelt egy érdekes jelenségre egy tőlünk elég távoli csillag körül: nagy falatozás zajlik.

Az űrben zajló folyamatok nem mindegyike ismert teljesen, ezért előfordulhat, hogy a még sok látott NASA-tudósok is rábukkannak olyan jelenségekre, amik meglepik őket. Ez történt a Hubble által megfigyelt G238-44 jelű fehér törpénél is: úgy tűnik, hogy az objektumnak rendkívüli étvágya van.

Ahogy a Space.com űrtudományi oldal is írta, hogy a már élettelennek minősülő törpecsillag törmelékeket szív el, illetve fel a rendszere belső és külső tartományából. A portál találóan kozmikus kannibalizmusnak nevezte el a jelenséget. A falatozást magát egyébként nem most fedezték fel, de a kutatók nemrég több friss adattal szolgáltak róla.

Kiderült például, hogy bizonyos rendszerek erőszakos és kaotikus fázison mehetnek keresztül, de konkrét információ, vagy bizonyíték nem volt erről. A G238-44 korábban amúgy egy napszerű csillag volt, de aztán levetette a külső rétegeit.

A csillagászok a Hubble és más obszervatóriumok archív adatait használták fel a törpecsillag elemzéséhez. Ennek során derült fény rá, hogy az objektum igen éhesnek látszik, és elsősorban kőzeteket és jeges anyagokat szív magához. A kutatók eddig csak sejtették, hogy a bolygórendszerek külső tartományaiban is előfordulhatnak ilyen matériák.

A szakértők úgy vélik, hogy a hasonló jelenségek megfigyelésével több adat gyűjthető arról, hogy miből álltak bizonyos égitestek, amikor először alakultak ki egy csillag körül.

 

Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál

Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!

Exit mobile version