Az új eljárás helyettesítheti a sebészi beavatkozásokat, valamint a test mélyebb részein található daganatok kezelésében is jó szolgálatot tehet.
Új módszert találtak a rákos daganatok elpusztítására a Tel-Avivi Egyetem kutatói: ennek során úgynevezett nanobuborékokat juttatnak a véráramba, majd a tumornál felrobbantják azokat.
A Nanoscale folyóiratban megjelent tanulmány szerint a buborékok 2500-szor kisebbek egy sószemnél. A folyamat során a nanobuborékok összegyűlnek a daganat körül, és alacsony frekvenciájú ultrahanghullámok hatására felrobbannak.
A nem-invazív eljárást már egy mellrákkal megbetegített egéren is kipróbálták. A kutatók most abban bíznak, hogy ez a kezelés helyettesítheti a daganatok sebészi úton történő eltávolítását az emberek esetében – utóbbi főleg abban az esetben lehet hasznos, amennyiben a beteg nem alkalmas a műtétre. Emellett a módszer a test mélyén lévő daganatok kezelésére is alkalmas lehet.
„A módszerünk az ultrahang előnyeit alkalmazza: biztonságos, költséghatékony és klinikailag is elérhető, sőt a nanobuborékok a daganatok célba vételét is megkönnyítik, ugyanis az ultrahangos képalkotás segítségével megfigyelhető a folyamat”
– mondta Dr. Tali Ilovitsh, az egyetem Orvosbiológiai Mérnöki Tanszékének munkatársa az Interesting Engineering összegzése szerint.
A kutató hozzátette: az alacsony frekvenciájú ultrahang használata a behatolás mélységét is növeli. A módszert egyelőre csak emlőrákdaganatok labormodelljeiben végezték el, azonban a kezelés jó eséllyel más daganatok kezelésében is hatásos lehet.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!