Azok, akik megkapták az oltást, bizonyítottan kisebb eséllyel kerülnek súlyos állapotban kórházba, mint azok, akik nem adattak be vakcinát. A fertőzést azonban még elkaphatják és vannak olyan tényezők, amelyek növelik ennek kockázatát..
A koronavírus elleni vakcina hatékonysága kétségtelen, a beoltott emberek kisebb valószínűséggel kerülnek kórházba, mint a be nem oltottak, ha elkapják a fertőzést és valószínűleg enyhébb tüneteik lesznek. A fertőzést azonban ők is elkaphatják, néhány dolog pedig növelheti ennek kockázatát.
1. A vakcina típusa
A vizsgálatokból jól látszik, hogy a beadott vakcina típusa meghatározhatja azt, hogy mennyire vagyunk védettek a koronavírus ellen. A Pfizer és a Moderna teljesítettek a legjobban ezen a téren, 94-93 százalékkal csökkent a tünetekkel járó koronavírus-fertőzés kialakulásának esélye azoknál, akik ezt a vakcinát kapták. Ezután az AstraZeneca következik.
2. Az oltás óta eltelt idő
Az sem mindegy azonban, hogy mennyi idő telt el az oltások után. A Pfizer vakcina védelme az oltást követő hat hónap után gyengül, de hogy mekkora a hatékonysága ezután, azt még nem lehet megmondani.
3. Az immunrendszerünk
Az immunrendszerünk állapota is befolyásolhatja azt, mennyire vagyunk ellenállóak a vírusfertőzésekkel szemben. A kor előrehaladtával az immunrendszer ellenálló képessége csökken, ez a helyzet a krónikus betegségben szenvedőkkel is.
4. Variánsok
Az, hogy mennyire vagyunk védettek attól is függ, hogy melyik variánssal találkozunk. Az oltásokat a vírus eredeti változatára fejlesztették és tesztelték, azóta azonban megjelentek olyan variánsok, amelyek fertőzőképesebbek, de enyhébb tüneteket produkálnak – írja a Weforum.
Forrás, fotó: Shutterstock
Forrás: Lie / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!