Egészen pontosan 25 évvel ezelőtt történt a tragikus autóbaleset, amely az egész világot megrázta. A szívek királynője, mindenki Dianája azon az éjszakán örökre lehunyta a szemét. Halála körül még ennyi év után is sok a bizonytalanság, lenyűgöző személyiségét és rendkívül szomorú életútját azonban nemcsak a brit királyi család, de az egész világ sem felejti el soha.
Diana tragédiájában a halála csak az utolsó csepp volt a pohárban. Károly herceg első hitvesének egyáltalán nem jutott könnyű sors, sőt mondhatni mindenért meg kellett küzdeni az életében. Már a Károly herceggel való szakítása előtt is árgus szemekkel figyelte minden mozdulatát a sajtó, ami csak erősödött a válás után. Sokak szerint a média a felelős a haláláért is, amit sokak szerint ő már évekkel korábban megérzett.
A tragikus autóbaleset 25. évfordulóján, most Rá emlékezünk, és megpróbáljuk megfejteni, mi vezethetett a végzetes tragédiához.
A botrányos interjú
Miután 1996-ban hivatalosan is elvált Károly hercegtől, Diana még inkább támadások kereszttűzébe került. Halála előtt nagyjából két évvel adott egy interjút a BBC-nek, amelyben elképesztő őszinteséggel vallott a küzdelmeiről.
Az interjúban a házassága kapcsán Diana kitért arra, hogy Károllyal való kapcsolatának megromlásában az emberek felé áradó szeretete is komoly szerepet játszott, a brit trónörökös ugyanis nem tudta megemészteni, hogy kedvesét sokkal nagyobb figyelem követi. A hercegné e mellett azt is bevallotta, hogy bulimiával küzd és olykor szándékosan okoz magának fizikális fájdalmat.
„Máshogy csinálok mindent, nem egy szabálykönyv szerint. Engem a szívem vezet, nem az eszem, ez sok gondot okozott a munkámban, meg tudom érteni. De valakinek ki kell mennie azokhoz az emberekhez és szeretnie kell őket. A család valamifajta fenyegetést lát bennem. Pedig azért vagyok itt, hogy jót tegyek, nem vagyok egy romboló személy. A történelem során minden erős nőnek megvolt a maga útja: ez az erő miatt van, ami zavart és félelmet okoz másokban” – mondta a riportban a hercegné.
Bár Diana a királyi család minden tagja előtt titokban tudta tartani a riportot, mostanra kiderült, hogy a BBC nem akármilyen trükkökkel vette rá a formabontó szereplésre.
Matt Wiessler, a BBC volt grafikusa ugyanis elismerte, hamis bankszámlakivonatokat készített, amelyeken azt állította, a királyi család tagjai Dianát bemocskolva különböző sztorikat adnak el a sajtónak. Az iratokat Bashir el is vitte a hercegné öccséhez, a nemesnek tűnő gesztussal pedig sikerült annyira a hercegné bizalmába férkőznie, hogy tető alá tudta hozni az interjút, ami végül Diana halálát is okozhatta.
A hercegné egyik közeli barátja, Simone Simmons szerint a riporter ugyanis olyan állításokat közölt a családanyával, hogy teljesen elhatalmasodott rajta a paranoia, ami a végzetes balesetéhez és tragikus halálához vezetett.
„Dianát csapdába csalták. Ott voltam, amikor Martin Bashir először járt a Kenshington-palotában, ahol felvetette, hogy interjút szeretne készíteni Dianával a jótékonysági szervezeteiről. Mindannyian azt gondoltuk, ez csodálatos. Végül hamis banki dokumentumokkal rávették, hogy szerepeljen a beszélgetésben, amelyben előzetesen teljesen más témákról volt szó… Az interjú során hazudott Dianának. Azt mondta, hogy megfigyelik otthon, illetve a telefonjait is lehallgatják. Ez lelkileg tönkre tette, teljesen paranoiás lett. Úgy érezte, a királyi család végezni akar vele, de a hűséges barátaival szemben is bizalmatlanná vált… Nincs kétségem afelől, hogy még ma is élne, ha nem beszélt volna Bashirral. Remélem, hogy elítélik. Ez ügyben igazságot kell szolgáltatni” – nyilatkozta 2021 májusában a még mindig gyászoló barát.
25 éve történt a halálos autóbaleset
1997. augusztus 30-án, szombaton Diana és egyiptomi milliárdos szerelme, Dodi Fayed megérkezett Párizsba 10 napos francia riviérán töltött nyaralásuk után.
A pár az ominózus estén a párizsi Ritz hotel szalonjában vacsorázott, aminek éppen Fayed édesapjának, Mohammed Al-Fayed volt a tulajdonosa, vasárnap éjfél után néhány perccel azonban Diana és Fayed elhagyta a szállodát, és beszállt a rájuk váró Mercedes-Benzbe valószínűleg azért, hogy Fayed párizsi magánbirtokára utazzanak.
Ezek után, noha a kiírt sebességkorlátozás 50 km/óra volt, a sofőr, Henri Paul a hírek szerint körülbelül 113 kilométer/órás sebességgel közelítette meg a párizsi Pont de l’Alma úti alagút bejáratát, miután az autót lesifotósok hada vette körül.
A hírek szerint Paul egy ponton elvesztette uralmát az autó felett, és az autópálya közepén egy oszlopnak ütközött. Pault és Fayedet a helyszínen halottnak nyilvánították, Dianát pedig, aki még életben volt akkor, a Pitie-Salpetriere kórházba szállították.
A jelentések szerint Diana agyrázkódást szenvedett, eltört a karja és a combja is megsérült. A hercegné ezen felül súlyos mellkasi sérüléseket is szenvedett, így az orvosok hiába küzdöttek két órán át az életéért, végül nem sikerült megmenteniük.
Diana soha nem tért magához: 1997. augusztus 31-én hajnali 4 óra 53 perckor belső vérzés következtében hunyt el.
Egykori testőre szerint túlélhette volna a balesetet
Diana hercegné egykori testőre aki magát a 80-as évek akciószereplője után csak „Rambónak” nevezi azt állítja a Diana még mindig élne, ha a halála éjszakáján ő lett volna szolgálatban.
A most 60 éves Lee Sansum a The Sunnak adott interjújában mesélt arról az ominózus éjszakáról, amikor Diana hercegnő az autóbaleset következtében meghalt Párizsban.
A testőr elmondta, hogy a járműben senki sem volt becsatolva, ő azonban mindig ragaszkodott a biztonsági övhöz. 25 évvel a tragédia után az egykori katonai rendőrtiszt elárulta, miért nem ő volt szolgálatban azon a hétvégén a hercegné mellett.
Én is lehettem volna abban a kocsiban. Igazából sorsot húztunk Trevorral, hogy eldöntsük, ki kíséri el Dianat Párizsba azon a hétvégén. Végül ő nyert. Amikor megtudtam, hogy nem kapcsolták be a biztonsági övet, rögtön tudtam, miért nem élték túl. Én mindig ragaszkodtam hozzá. Ha én lettem volna azon a napon, Diana még mindig élne
– mondta Lee Samsum, aki azt is elárulta, hogy Diana rettegett attól, hogy meggyilkolják.
„Megosztotta velem a félelmeit azzal kapcsolatban, hogy egy napon meggyilkolják. Megkérdezte, Versace megölését profik végezték-e. Úgy gondoltam, hogy igen. Aztán mondott valamit, amit azóta sem tudtam kiverni a fejemből: ‘Gondolod, hogy ezt fogják tenni velem is?’ Remegett, és a hangjából egyértelműen kiderült, tényleg úgy gondolja, hogy ez megtörténhet” – árulta el a hatvanéves testőr.
Vajon Vilmos és Harry kapcsolata másképp alakult volna, ha az édesanyjuk még élne?
Több, a brit királyi családhoz közel álló forrás állítja, hogy Harry herceg és Vilmos herceg viszálya nem következett volna be, ha Diana hercegnő még élne.
A most 37 éves Harry és a 40 éves Vilmos herceg mindössze 15 és 12 évesek voltak, amikor 1997. augusztus 31-én elveszítették az édesanyjukat. Diana halála óta a két testvér igencsak eltávolodott egymástól.
Harry herceg és Vilmos herceg állítólag már évek óta alig beszélnek egymással, és hihetetlenül feszült a kapcsolatuk, különös, amióta Meghan Markle bekerült a királyi családba.
A GB Newsnak nyilatkozva, a BBC korábbi királyi tudósítója, Jennie Bond elárulta, hogy Diana hercegnő biztosan nagyon elkeseredett lenne amiatt, hogy a két fia ennyire rossz viszonyba van egymással. A szakértő szerint ha „a szívek királynője” még élne, biztosan nem hagyta volna, hogy a fiai ne beszéljenek egymással.
Dianát hihetetlenül elszomorítaná, ahogy az utóbbi időben alakultak a dolgok Vilmos és Harry között. Számára nem létezhetne olyan indok, ami miatt a két fia ennyire rossz viszonyba kerülhetne egymással
– nyilatkozta Jennie Bond.
A köztük lévő konfliktus ellenére 2021 júliusában Vilmos és Harry együtt vettek részt édesanyjuk szobrának leleplezésén.
A leleplezés azon a napon történt, amelyen Diana 60 éves lett volna.
Fotó: Getty Images
Forrás: Blikk / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!