Védőoltás járvány alatt? A szakember elmagyarázza

Szamárköhögés, kanyaró, gennyes agyhártyagyulladás ellen nincs védelem oltás nélkül.

A járvány ellenére is be kell adni a gyerekeknek a védőoltásokat – figyelmeztet Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.

Az utóbbi hetekben rengeteg szülő fejezte ki aggodalmát, amiatt, hogy az oltások legyengítik a kicsik immunrendszerét és fogékonyabbá teszik őket a koronavírus fertőzésre. Póta György szerint ez nem igaz, a vakcinák elhagyása pedig nagyobb veszélyt jelent a csecsemőknek mint a koronavírus.

„Ezen az alapon szinte soha nem tudnánk beoltani őket, hiszen a koronavírus – lefolyásában – ugyanolyan erős vírus, mint a koronavírus vagy bármi. A mostani járványtól függetlenül ha igaz lenne az aggály, októbertől márciusig nem lehetne beoltani a kisbabákat” – fogalmazott a doktor.

Szerinte az oltásellenes gondolkodás most azért is különösen káros, mert

a koronavírus pont a kisgyermekeket, csecsemőket nem érinti,

„közöttük nem találunk komoly megbetegedést”. Viszont mindazok, amik ellen oltják a csecsemőket, léteznek most is (szamárköhögés, kanyaró, bárányhimlő, tetanusz, gennyes agyhártyagyulladás).

Egy példán keresztül szemléltette ezt:

„Még mielőtt a világ megismerkedett a koronavírussal, a kanyaró több tízezer megbetegedést és nagyon komoly halálozási arányt okozott a környékbeli országokban. Ez pontosan ugyanúgy zajlik most is. Ha tehát oltunk, nem hajtjuk egy másik fertőzésbe a gyerekeinket” – hangsúlyozta, vagyis

oltás nélkül meg fog nőni a kanyaróban elhunyt kisbabág száma Magyarországon.

A szakmának tehát egyértelműen az a véleménye, hogy nem szabad a koronavírus-járvány miatt lazítani az oltási rendszert, a kisbabáknak lehetőség szerint meg kell kapniuk időben a szükséges védőoltásokat.

Sajnos azonban, mivel a 65 év fölötti háziorvosokat most nem engedik személyesen dolgozni, így a házi gyermekorvosok több mint 40 százaléka egyik napról a másikra kiesett a munkából, de mindent elkövetnek, hogy összevont praxisokkal megoldják a feladatot, minimális csúszással.

 

Nyitókép: MTI/Nemes János
Forrás: Infostart.hu
Exit mobile version