A NASA Solar Dynamics Observatory nevű szondája – amely folyamatosan a Napot figyeli – nemrég megfigyelhette, hogy egy 500 000 km hosszú villám cikázik a csillag légkörében.
A Föld leghosszabb villámai több száz kilométeren keresztül cikázhatnak a felhők között, ám ezek messze eltörpülnek azok mellett a kisülések mellett, amelyek a Nap légkörében tapasztalhatók. A NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) nevű, a csillagot figyelő űrszonda nemrég egy olyan plazmakisülést észlelt, amely 500 ezer km hosszú volt. Ez a Föld egyenlítőjét 12 és félszer kerülné körbe.
Ahogy az IFLScience is írja, a Nap a 11 éves ciklusának csúcsához közeledik. Ennek köszönhetően folyamatosan növekszik a napkitörések és a koronakidobódások száma, az ebből származó részecskék pedig még a Földet is elérik. Az aktivitáshoz tartoznak a Nap felszínén megjelenő foltok is: ezek olyan régiók, amelyek valamivel hűvösebbek, mint a felszín többi része.
A napfoltok közelében lévő mágneses erővonalak azonban nem állandóak. A Nap forgása közben ezek összeakadhatnak, keresztezhetik egymást vagy épp egyesülhetnek is, ezek a folyamatok pedig például a koronakilökődéshez vezetnek. Ebben az esetben azonban nem ez, csupán egy „plazmavillám” keletkezett.
A Speaceweather.com szerint a villámlás két napfoltot, az AR3192-t és az AR3190-et kötötte össze. Ez utóbbi egyébként elég nagy: ha valakinek van egy megfelelő, napfogyatkozáshoz használható szemüvege, akár szabad szemmel is láthatja – írja az IFLScience. Hangsúlyozzuk: megfelelő védőszemüveg nélkül senki se nézzen a Napba, mert az egy életre károsíthatja a látást.
Forrás, fotó: hvg / Frisshíreink portál
Frisshíreink portál, a Te lapod! Keress, szörfölj, vedd a magad kezébe az irányítást!